Πανθουριακός – Παλληξουριακός 1-1: Στραβοπάτησε στο ξεκίνημα

Με ισοπαλία ξεκίνησε o Πανθουριακός την προσπάθεια του στα playoff ανόδου στη Γ Εθνική καθώς παραχώρησε 1-1 στον Παλληξουριακό στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας φάνηκαν επηρεασμένοι από την αγωνιστική αποχή και η απόδοση τους κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, απέναντι στους Κεφαλλονίτες που εμφανίστηκαν περισσότερο ίσως δυνατοί από ότι αναμενόταν και πήραν το δεύτερο βαθμό τους στο μίνι πρωτάθλημα.

Ο Σταύρος Τσουλάκος ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τους Μεσσήνιους στο σκορ αλλά καθοριστική στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η αποχώρηση του πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο καθώς ο Πανθουριακός, έχοντας επίσης τις σημαντικές απουσίες των Σαραντόπουλου, Σταματελόπουλου και Γεωργιόπουλου, δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του στην κορυφή της επίθεσης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο γκολ του Τσουλάκου με πανομοιότυπο τρόπο και σκόρερ τον Γάσπαρη και έφυγαν με πολύτιμο βαθμό από την Παραλία.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος παρέταξε την ενδεκάδα που κέρδισε στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας με μία αλλαγή καθώς στην θέση του Σταματελόπουλου, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις τις προηγούμενες μέρες, πήρε ο Σπυρόπουλος. Με διάταξη 4-3-3, ο Κωνσταντακόπουλος βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, από τα δεξιά στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Καλογερόπουλος, Πέππας, Λιόλιος, Γιαννακόπουλος, τριάδα στο χώρο του κέντρου οι Ζαχαρόπουλος, Βασιλόπουλος, Ζαραφέτας με τον πρώτο σε ρόλο εξαριού, ο Κουρούπης αριστερά, ο Σπυρόπουλος δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ο Τσουλάκος.

Ο Πανθουριακός ξεκίνησε ορεξάτος παιχνίδι χτίζοντας επιθέσεις κυρίως από τα αριστερά με Γιαννακόπουλο και Σπυρόπουλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι μετά τα αρχικά αναγνωριστικά λεπτά άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και μάλιστα ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα στο 11ο λεπτό όταν ο Λυκούδης εκτέλεσε φάουλ απο πλάγια αριστερά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κωνσταντακόπουλου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πανθουριακός δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή του στο παιχνίδι όταν ο Κουρούπης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή αλλά το σουτ του βρήκε σε σώματα.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17ο λεπτό όταν ο Σπυρόπουλος βρέθηκε μόνος από τα αριστερά έβγαλε με άνεση την σεντρα και ο Τσουλάκος από την καρδιά της άμυνας με κεφαλιά νίκησε τον Μπράντ για το 1-0.

Οι φάσεις ήταν λίγες μπροστά στις δύο εστίες με τον Πανθουριακό να απειλεί στο 34’ με σουτ του Ζαχαρόπουλου ενώ ο Παλληξουριακός είχε σουτ του Λυκούδη που έδιωξε σε κόρνερ του Κωνσταντακόπουλος στο 39’.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι πρωταθλητές Μεσσηνίας υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Τσουλάκος ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Αρβανίτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παλληξουριακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 52’ φώναξε για μαρκάρισμα του Γάσπαρη μέσα στην περιοχή ενώ στο 58’ σουτ του Μπράτι βρήκε στα σώματα.

Ο Πανθουριακός μέχρι το 60ο λεπτό περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν απείλησε καθώς η αντίπαλη περιοχή απόντος του Τσολάκου ήταν άδεια. Η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 62’ όταν ο Καλογερόπουλος έπιασε δυνατό σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπράντ.

Η επιθετικότητα των φιλοξενούμενων καρποφόρησε τελικά στο 67’ με γκολ-καρμπόν με του Πανθουριακού. Ο Μπράτι έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Γάσπαρης με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Το γκολ αφύπνισε τον Πανθουριακό ο οποίος σε ένα δίλεπτο είχε δύο καλές στιγμές. Η πρώτη στο 67ο όταν ο Γιαννακόπουλος πίεσε και έκλεψε την μπάλα αλλά το γύρισμα του έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί. Στην εκτέλεση του Ζαραφέτα ο Πέππας έπιασε την κεφαλιά στην αγκαλιά του Μπράντ.

Στο 79’ ο Κουρούπης είχε απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι φώναξαν για χέρι σε γύρισμα του Οικονομέα με τον ρέφερι Παπαγεωργόπουλο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος Ιωάννης (Αργολίδας)

Βοηθοί: Γκουριώτης Κωνσταντίνος (Αργολίδας), Μαυροκορδόπουλος Νικόλαος (Αργολίδας)

Πανθουριακός (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας, Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος (44’ λ.τρ. Αρβανίτης, 85΄Οικονομέας), Κουρούπης, Σπυρόπουλος (72’ Μπαστακός).

Παλληξουριακός (Ηλίας Ζερβός): Μπράντ, Πολυδωράτος, Νεστερένκο, Φράγκος, Λυκούδης, Κουκοβίνος, Μπράτι (79’ Πολλάκης), Γάσπαρης, Αντεντέζι (57΄Ακριστινέϊ), Καράϊ, Χατζιάϊ (86’ Λουλούδας).