Το πανόραμα του Νότιου ομίλου στη Superleague 2: «Πάτησε» πεντάδα ο ΟΦ Ιεράπετρας

Ο ΟΦ Ιεράπετρας έφυγε με το σημαντικό «διπλό» (2-1) από την έδρα της Προοδευτικής και αναρριχήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας του Νότιου ομίλου της Superleague 2.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διακόπηκε για 10 λεπτά λόγω ρίψης αντικειμένων στους διαιτητές, η Ιεράπετρα κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη μέσα στον Κορυδαλλό, επικρατώντας με 2-1 της Προοδευτικής. Με το τρίποντο αυτό οι Κρητικοί έφτασαν τους 32 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση μαζί με την Παναχαϊκή, ενώ οι Κορυδαλλιώτες παρέμειναν στην 11η θέση με 14, χάνοντας ευκαιρία να φύγουν ακόμα περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού (η Επισκοπή έχει 9).

Στα του αγώνα η Ιεράπετρα προηγήθηκε με τον Βουό στο 6′, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μάντιτς στο 63′, αλλά στο 73′ με πέναλτι ο Τσορνομάζ διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Ένα λεπτό αργότερα είχαμε την ρίψη αντικειμένων και την διακοπή για ένα δεκάλεπτο. Με την επανέναρξη δεν έγινε κάτι και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.

Σκόρερ: 63′ Μάντιτς – 6′ Βουό, 73′ Τσορνομάζ

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Γιαννιτσάνης (46′ Νταβιώτης), Σινγκ, Αλεξίου (90+5′ Αγγελόπουλος), Φαζός, Ομπανόρ, Ούγκο, Καπνίδης, Πίσσας (90+5′ Τσακίρης), Πάβλας (51′ Μάντιτς), Καρρίκι (67′ Μεγαρίτης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Στουρνάρας): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Μούλερ (90′ Ζήσης), Τσορνομάζ, Βουό (90+9′ Παπαδάκης), Κατάλντι, Κάρδαρης, Μπλανκ Καζάου (90+9′ Καραμπέτσος), Ντέτλερ.

Super League 2- 19η αγωνιστική

Νότιος όμιλος

Σάββατο (8/4)

Απόλλων Σμύρνης – Παναχαϊκή 1-0 (48′ Μωραΐτης)

Ηλιούπολη – Ολυμπιακός Β’1-0 (40′ Μουριέλ)

Κυριακή (9/4)

Καλαμάτα – Χανιά 1-1 (45’+2 Ρόβας / 51′ Μάναλης)

Προοδευτική – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2 (63′ Μάντιτς / 6′ Βουό, 73′ Τσορνομάζ πεν)

*Ο Ηρόδοτος έχει τιμωρηθεί με -15 και έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα

* Οι Β’ Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.