Καλαμάτα- Χανιά 1-1: «Κόκκινη» στο σερί

Η Καλαμάτα έμεινε στο 1-1 με τα Χανιά στο Δημοτικό στάδιο παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 62'

Στοπ στο νικηφόρο σερί της Καλαμάτας μετά από τρία παιχνίδια έβαλαν τα Χανιά. Η Μαύρη Θύελλα παίζοντας για ένα ημίωρο με παίκτη λιγότερο- σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι- υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας για τη 19η αγωνιστική στον Νότιο όμιλο της Super League 2.

Η Μαύρη Θύελλα πήρε το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους, ωστόσο με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Κρητικοί ισοφάρισαν και στη συνέχεια οι μελανόλευκοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 62ο λεπτό, κατάφεραν όμως να κρατήσουν τον βαθμό.

Το σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε από τους δύο πρώτους σκόρερ των ομάδων. Αρχικά ο Ρόβας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 1-0 παίρνοντας το ριμπάουντ από διώξιμο του Καλογεράκη σε κεφαλιά του Παπατόλιου. Για τα Χανιά ισοφάρισε ο Μάναλης στο 51ο λεπτό.

Οι μελανόλευκοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 62ο λεπτό λόγω αποβολής του Μοζέρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι κριτικοί πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και άγγιξαν την ανατροπή σε δυο φάσεις με τον Τσέλιο. Στο 68' το πλασέ του πέρασε άουτ ενώ στο 82' ο Μπαξεβάνος έδιωξε την τελευταία στιγμή με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αλάμπεη.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε (75' Αρναρέλλης), Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μόζερ, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Άλβες, Βασιλόγιαννης (85' Μαρκόφσκι), Πασάς (70' Ασίγκμπα), Ρόβας (85' Κωνσταντινόπουλος).

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (74' Ιμεραλιλάλι), Ρότσα, Σέχου, Μπάτζιος, Λεμονής, Καμαρά (74' Μπουτσάκης), Τσέλιος, Μανουσάκης (66' Ιατρούδης), Κόλα (66' Μπουρσέλης), Μάναλης.