Παναθηναϊκός- Καλαμάτα ’80 3-0: Μέτρησε δυνάμεις απέναντι στους πρωταθλητές

Η Καλαμάτα80 μέτρησε δυνάμεις απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκό σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι “λύκοι” έδωσαν το πρώτο τους παιχνίδι για φέτος απέναντι σ’ ένα από τα μεγαθήρια του ελληνικού βόλεϊ και κάτοχο του τίτλου και παρά την ήττα με 3-0 σετ, είχαν την ευκαιρία για ένα δυνατό κρας τεστ ενόψει της νέας σεζόν στην pre league.

Ο Παναγιώτης Ντάκουρης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του ενώ από την άλλη ο ΠΑΟ αγωνίστηκε χωρίς τους Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, Αλέξανδρο Ράπτη με τον πρώτο να υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία και τον δεύτερο να είναι τραυματίας. Επιπλέον ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν χρησιμοποίησε του Γιώργο Στεφάνου, Λούκας Ρανγκέλ.

Ο Παναθηναϊκός εκτός από το αναμφισβήτητα πιο δυνατό ρόστερ βρίσκεται και πιο μπροστά στην προετοιμασία καθώς το φιλικό με τους “λύκους” ήταν το τέταρτο σε διάστημα μιας εβδομάδας (προηγήθηκαν αυτά με Κηφισιά, Φίλιππο Βεροίας και Μίλωνα), ενώ στα μέσα του μήνα πήρε μέρος σε τουρνουά στην Κύπρο.

Στο πρώτο σετ η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε 10-9 αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και προηγήθηκε 18-13, 21-14. Η Καλαμάτα 80 μείωσε σε 22-17, αλλά οι πράσινοι πήραν τελικά το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματική μάχη αφού ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές. Η Κ80 είχε το προβάδισμα 16-18, 19-21, 20-22 αλλά οι πρωταθλητές με σερί ισοφάρισαν 2323 και πήραν το σετ 27-25.

Στο τρίτο σετ η κούραση έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της στην Καλαμάτα 80 η οποία παρ’ όλα αυτά βρέθηκε να προηγείται 15-14 αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν το προβάδισμα και τελικά το σετ με 25-22.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Πανταλέων, Γιάκομπσεν, Τσάτσιτς, Μάρκου, Μούχλιας, Πελεκούδας, Ρουσόπουλος, Μπαρμπούνης, Συναδινός και Στεφάνου.

Καλαμάτα 80 (Ντάκουρης): Γεωργάτος, Μπεσής, Μπλάουελ, Δημητούλης, Μπουσούνης, Δαλακούρας, Ξεροβασίλας, Ντόντης, Στάμος, Μπιρμπίλης, Παλέντζας, Κακαλέτρης, Ντάκουρης, Μπούρας, Κατσιαφλάκας.