Παναιτωλικός- Ολυμπιακός 0-3: Οι ρεζέρβες έκαναν τη δουλειά (βίντεο)

Περίπατος του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο, εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου- Μπρούμα (20'), Βρουσάι (65') και Σίσε (85') τα γκολ των Πειραιωτών

Σε… περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το πρώτο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό για το Κύπελλο, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη στο Αγρίνιο με 3-0 και να σφραγίζουν ουσιαστικά από απόψε την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του θεσμού.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με τα γκολ των Μπρούμα (20’), Βρουσάι (65’) και Σισέ (85’) και μετέτρεψαν σε διαδικαστικού χαρακτήρα τη ρεβάνς με τους Αγρινιώτες.

Ο Μαρτίνς έδωσε χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ μέχρι τώρα και είδε την ομάδα του να αποδίδει ανά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο. Κρατάει σίγουρα τις εμφανίσεις των Ανδρούτσου και Πέπε, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί και έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιβηρας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Κάιπερς, Σουντανί και Λοβέρα, ενώ ξεκίνησαν βασικοί οι Κρίστινσον και Τιάγκο Σίλβα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 20’ με σουτ του Μπρούμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και διπλασίασε τα γκολ στο 65’ με τον Βρουσάι. Ο Ανδρούτσος προωθήθηκε, σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν σούταρε στην κίνηση, ο Μελίσσας απέκρουσε ενστικτωδώς, αλλά ο Βρουσάι πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 0-2 για τους Πειραιώτες.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον Ολυμπιακό όμως στο 85’ να πετυχαίνει τρίτο γκολ με τον Παπέ Αμπού Σισέ. Ο Πέπε εκτέλεσε φάουλ και ο Αφρικανός κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Μαλής, Βάντερσον, Τζανακάκης, Περέιρα (70′ Αρσούρα), Τσιγγάρας, Λιάβας, Αλβαρες (59′ Μπαρμπόσα), Γιάκολις, Αριγίμπι (70′ Ντάλσιο), Αζάντι (59′ Ματσόλα, 79′ Μανθάτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον , Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Σισέ, Χολέμπας, Πέπε, Μπουχαλάκης (60′ Σουρλής), Τιάγκο Σίλβα (73′ Κάιπερς), Βρουσάι (73′ Λοβέρα), Μπρούμα (60′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (68΄Σουντανί).