Παναιγιάλειος – Εράνη 2-1: Με το αριστερό στο 2024 οι πράσινοι,“φωνάζουν” για το γκολ της νίκης των γηπεδούχων

Με το αριστερό μπήκε στο 2024 η Εράνη Φιλιατρών καθώς ηττήθηκε 2-1 από τον Παναιγιάλειο για την 17η αγωνιστική με την οποία ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι πράσινοι όχι απλά παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας αλλά η απόσταση τους από την αμέσως προηγούμενη- 16η θέση- αυξήθηκε καθώς η Ερμιονίδα επικράτησε 4-1 της ΑΕ Μεσολογγίου. Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας, ωστόσο άφησαν το Αίγιο με παράπονα για τον διαιτητή Παναγιώτη Μάρκο (Λακωνίας) εστιάζοντας στην φάση από την οποία προήλθε τό γκολ της νίκης των γηπεδούχων.

Η Εράνη μπήκε δυνατά στοπ ματς και είχε τις πρώτες ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Καραμπέτσος, ο Ηλιόπουλος και ο Δημητρίου απείλησαν την εστία του Παναιγιάλειου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο τελευταίος είχε και δοκάρι στο 30ο λεπτό.

Ο Παναιγιάλειος ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με τον Μακρή στο 50ό λεπτό. Η Εράνη απάντησε γρήγορα με γκολ του Δημητρίου στο 75ό λεπτό.

Λίγο αργότερα, ένα μονοκόμματο διαγώνιο σουτ του ιδιαίτερα δραστήριου Κωνσταντόπουλου ανάγκασε σε τεράστια απόκρουση τον γκολκιπερ Παπαδόπουλο.

Αμέσως μετά ο έμπειρος πορτιερο πρόλαβε τον Τσερπέ προτού τον εκτελέσει και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με καρφωτή κεφαλιά του Μακρή στο 54’, όμως η απάντηση της Εράνης ήταν άμεση.

Οι αλλαγές έδωσαν σημαντική βοήθεια στην μεσοεπιθετική ανάπτυξη και το γκολ που έδειχνε θέμα χρόνου ήρθε από τον Πέππα που μίλησε ξανά στο 75’, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Πατώντας ολοένα και καλύτερα στο γήπεδο, η ομάδα μας έχασε αδιανόητη ευκαιρία για την ολική ανατροπή με τον Μπινιώρη να αστοχεί απο εξαιρετικά πλεονεκτική θέση και ένα ευθύβολο σουτ του Καραμπέτσου να περνά ελάχιστα άουτ.

Η φάση που καθόρισε το παιχνίδι εξελίχθηκε στο 82ο λεπτό, όταν ο διαιτητής αρνήθηκε να καταλογίσει φάουλ στον Μπινιώρη, αλλά και να σταματήσει το παιχνίδι από την στιγμή που υπήρχε δεύτερη μπάλα μέσα στο γήπεδο, προκαλώντας την έκρηξη του πάγκου, καθώς στην εξέλιξη της φάσης η Εράνη δέχθηκε στην κόντρα το 2-1 από σουτ του Φωκαιδη.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Εράνη βγήκε μαζικά στην επίθεση, κυνήγησε με κάθε τρόπο ένα δεύτερο γκολ που θα της έδινε το ελάχιστο που δικαιούνταν με βάση την συνολική της απόδοση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Παναιγιάλειος: Ι. Παπαδόπουλος, Μωραϊτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης (85’ Κοτσόκολος), Μακρής, Σκούτας (60’ Λουκάς), Κοντοχρήστος (85’ Βιλανάκης), Σανδραβέλλης, Κραγιόπουλος, Βασίλτσης (70’ Λιάτος)

Εράνη: Σαββίδης, Μπινιώρης, Τσερπές, Μπουρδέκας (85’ Λακριντής), Πέππας, Κωνσταντόπουλος, Ηλιόπουλος (70’ Μπάρκας), Πουλιάνος (85’ Σινανί), Καραμπέτσος, Γκεβόρι (70’ Σάμπσον), Δημητρίου (59’ Παπαδόπουλος).

Η 17η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής

ΑΕ Ερμιονίδας – ΑΕ Μεσολογγίου 4-1 (47'-61' Οικονομίκος, 63' Τριμπόνιας, 75' Ψύχας / 39' Κάκος)

ΓΣ Μαρκό – Αστέρας Βάρης 2-2 (24' Σάμιος, 45' Λαζαρίδης / 6' Βασιλειάδης, 79' Ντούλιας)

Παναιγιάλειος – Εράνη Φιλιατρών 2-1 (53' Μακρής, 83' Φωκαΐδης / 75' Πέππας)

Ρόδος – Θύελλα Ραφήνας 0-1 (45' Κοντογιάννης)

Παναργειακός – ΠΑΟ Βάρδας 0-1 (62' Νιφορόπουλος)

Ελλάς Σύρου – Πανελευσινιακός 4-1 (24'-75' Μούντριχας, 28' αυτογκόλ, 61' Μελισσόπουλος πεν / 53' Τσιάβος πεν)

Βύζας Μεγάρων – ΑΕΡ Αφάντου 2-2 (47' Μουσκάι, 78' Ζαχαράκης / 32' Κιοσέογλου, 45+1' Λαθούρης)