Παναχαϊκή – Καλαμάτα 1-1: Χαμένη ευκαιρία για Μαύρη Θύελλα, κλείδωσαν τα πλέι άουτ οι κοκκινόμαυροι

Η Καλαμάτα δεν κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της καθώς έμεινε στο 1-1 με την Παναχαϊκή στην άδεια από κόσμο Αγυιά για την 21η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της Super League 2.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με το τελικό 1-1 να δίνει από έναν βαθμό στην καθεμία με κερδισμένη την Παναχαϊκή η οποία “κλείδωσε” τα πλέι άουτ.

Η Καλαμάτα, η οποία έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την Καλλιθέα που “κόλλησε” στο 1-1 με τον Διαγόρα, ήταν αυτή που προηγήθηκε με το... καλησπέρα στο ματς. Ο Μπαράλες έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους μόλις στο 2ο λεπτό, με τον έμπειρο φορ να κερδίζει τους πάντες στον αέρα και να σημειώνει το 1-0 με κεφαλιά «ψαράκι» και ενώ νωρίτερα είχε δοκάρι με σουτ του Λόπεζ (1’).

Οι Πατρινοί ανέβασαν την απόδοση τους και αφού απείλησαν την Καλαμάτα αρκετές φορές, έφτασαν τελικά στο γκολ της ισοφάρισης. Σκόρερ ο Ντε Τομάς στο 45’ με χτύπημα πέναλτι, παράβαση που υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του του Ζέκοφ από τον Βαλεριάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα είχε και δεύτερο δοκάρι όταν από κόρνερ του Κοζορώνη, σουτ του Καρασαλίδη τράνταξε το δοκάρι του Κολοβούρη. Η Καλαμάτα συνέχισε να έχει την υπεροχή και 74΄ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Αρίμπας και ο Κολοβούρης, έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Στο 83′ κεφαλιά του Πασά μέσα από την περιοχή, αποκρούστηκε από τον Κολοβούρη, που κράτησε το 1-1.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μπάρετ, Μπαξεβάνος (60′ λ.τ Τραορέ), Ζαμόρα, Μασούρας, Ζέκοφ, Νάστος (68′ λ.τ Μούλντερ), Προύντζος, Πετράτος, Ντε Τόμας (76′ Πέρεζ), Πατρινός (76′ Χριστόπουλος).

Καλαμάτα (Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας (82′ Κωστούλας), Καρασαλίδης, Κάτσε (62′ λ.τ Κωνσταντινόπουλος), Κοζορώνης, Λόπεζ, Γρίβας (61′ Τάτος), Πασάς, Μπαράλες