Πάμισος- Πανθουριακός 1-1: Μοιρασιά στην τελευταία φάση!

Ο Πανθουριακός κρατούσε μέχρι το 94’ ένα υπερπολύτιμο διπλό στην Μεσσήνη αλλά ο Αράπι στην τελευταία φάση διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κρατώντας τον Πάμισο στην κορυφή και τους φιλοξενούμενους στο -6.

Το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στην Α’ Μεσσηνίας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς το διακύβευμα του αγώνα λειτούργησε σε βάρος του θεάματος με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά νευρικές.

Ο Πανθουριακός πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Βαγγέλη Λαθύρη να βρίσκεται σε… παλιά λημέρια και να σκοράρει σε αντεπίθεση στο 14ο λεπτό.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον δραστήριο Σαραντόπουλο να σουτάρει άουτ στο 17’ ενώ δυο λεπτά μετά ήταν σειρά του Κάνιστρα να απειλήσει όταν πάτησε περιοχή αλλά το τελευταίο κοντρόλ έδωσε την ευκαιρία στον Τόσκα να μπλοκάρει.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες αν έχουν από ένα σουτ άουτ εκατέρωθεν, οι γηπεδούχοι με τον Σαραντόπουλο στο 40’ και οι φιλοξενούμενοι με τον Εμμανουήλ στις καθυστερήσεις.

Στο β’ μέρος ο Πάμισος ανέβασε την πίεση αλλά ο Πανθουριακός ήταν επικίνδυνος στην κόντρα επίθεση. Ο Παπαδόπουλος σούταρε άουτ στο 57’, ενώ στο 71’ ο Μωράκης έπιασε κεφαλιά απο φάουλ του Σαραντόπουλου με τον Κόκκαλη να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει.

Ο υψηλόσωμος γκολκήπερ των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και στο 73’ μαζεύοντας την μπάλα προ του Παπαδόπουλου έπειτα από κάθετη του Σαραντόπουλου. Ο τελευταίος είχε νέο σουτ άουτ στο 82’ ενώ στο 87΄ο Κόκκαλης μπλόκαρε κεφαλιά του Αριστομενόπουλου.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Πανθουριακός θα αποδράσει με ένα μεγάλο διπλό, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αριστομενόπουλος έκανε γύρισμα στην περιοχή και ο Αράπι με πλασέ λύτρωσε τους γηπεδούχους με τον Ηλία Αλεξέα να σφυρίζει την λήξη.

Πάμισος Μεσσήνης: Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Μωράκης, Κουλόπουλος (60’ Αράπι), Μπόρχαν, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος, Θώδης (69’ Βλάχος)

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Παντσιώτης, Εμμανουήλ, Παπαγεωργίου, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης (89’ Τρίψας), Ράπτης (78’ Παπαθεοδώρου), Κάνιστρας (87’ Δημητρακόπουλος), Μίνγκας, Κανελλόπουλος (55’ Σπυρόπουλος)