Ολυμπιακός Βόλου-Καλαμάτα 2-1: Ήττα “μαχαιριά” στο 92′

Η επιστροφή της Καλαμάτας στα θετικά αποτελέσματα δεν είχε συνέχεια στον Βόλο καθώς ο Ολυμπιακός με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Θωμάς Τσίτας επιβλήθηκε με 2-1 σε αγωνα για την 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Football League.

Μια ήττα που κρατάει την Καλαμάτα χαμηλά και γίνεται ακόμη πιο οδυνηρή καθώς Θεσπρωτός και Αιγάλεω πέτυχαν νίκες επι των Καβάλας και Βέροιας, αντίστοιχα.

Η Μαύρη θύελλα κρατούσε τον πολύτιμο βαθμό, έτσι όπως είχε διαμορφωθεί από τα γκολ των Τσιάρα (3′), Μπουσμίμπα (31′) μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο 28χρονος σέντερ φορ χτύπησε στο 91’, όπως είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου στην Παραλία και είχε χαρίσει και τότε η νίκη στους ερυθρόλευκους.

Η Καλαμάτα παρουσίασε θετικό αγωνιστικό πρόσωπο για ένα ακόμη παιχνίδι καθώς με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό Βόλου να έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας. Καλά στημένη στο γήπεδο της Νεάπολης προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα κυρίως με τον Μπουσμπίμπα και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα του αγώνα η Καλαμάτα έβγαλε παθογένειες προηγούμενων παιχνιδιών και δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός Βόλου να βρεθεί μπροστά στο σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σκοπελίτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Αντώνης Τσιάρας με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν ψυχολογία και συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση χωρίς ωστόσο να κάνουν τη μεγάλη φάση. Ένα σουτ του Κουτσιανικούλη στο 14′ και ένα φάουλ του Κέρι στο 18′ δεν προβλημάτισαν τον Στεφανάκο.

Στο 24ο λεπτό Κέρι και Κουτσιανικούλης άλλαξαν ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή με τον βραχύσωμο επιθετικό να πιάνει το σουτ και τον Στεφανάκο να διώχνει.

Η Καλαμάτα μετά το εικοσάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε κυρίως με ενέργειες του Μπουσμπίμπα να φανεί απειλητική. Η πίεση ψηλά του 25χρονου Ολλανδού εξτρέμ έφερε αποτέλεσμα στο 31′ καθώς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ξενοδόχοφ και πλάσαρε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την Καλαμάτα όμως να παίρνει με την πρόοδο του χρόνου μέτρα στο γήπεδο και ενώ ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στη μάχη τους Γκιοατά, Αλεξόπουλο και Οσμάναγκιτς.

Στο 65΄ο Μπουσμπίμπα σούταρε για να μπλοκάρει ο Γιδόπουλος ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα είχε πάρει την θέση του τραυματία Ξενοδόχοφ, με τον Ολυμπιακό Βόλου στο ίδιο διάστημα να μην μπορεί να απειλήσει.

Τελικά η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά του Τσίτα, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μπουτζίκου από την αριστερή πλευρά.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοφ (65’ λ.τρ. Γιδόπουλος), Γραικός, Βοσνακίδης (46’ Φαζός), Ρόκας (60’ Κόλα), Μπουτζίκος, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Κέρι, Βασιλούδης, Τσίτας.

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Χριστοφιλέας, Τόλι, Καντούτσης, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Πέεφ (58’ Γκιοατά), Νατσιόπουλος, Ιντρίσι (70’ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος (76’ Οσμάναγκιτς).