Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1: Νίκη με… καρδιοχτύπια (video)

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε απόψε με την απόδοσή του, κυρίως ανασταλτικά, αλλά βρήκε τρόπο να νικήσει με 2-1 την Αντβέρπ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να ξεκινήσει νικφόρα την προσπάθειά του στον 4ο όμιλο του Europa League.

Με διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, οι γηπεδούχοι είχαν θέματα στα μετόπισθεν αλλά και στη δημιουργία αλλά βγήκαν αλώβητοι χάρις στο εξαιρετικό γκολ του Ρέπαμπτσιουκ τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ευκαιρία για την Αντβέρπ, όταν στο 2ο λεπτό κεφαλιά του Σαμάτα πέρασε άουτ, ενώ στο 14΄ από προσπάθεια του Μπουχαλάκη ο Ελ Αραμπί σούταρε σε πρώτο χρόνο, με την μπάλα να χτυπά στον Αλμέιδα και να φεύγει κόρνερ.

Στο 29΄ ο Σισέ σηκώθηκε ανενόχλητος σε εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη αλλά η κεφαλιά έφυγε άουτ, ενώ στο 38΄ ακυρώθηκε καταπληκτικό γκολ του Ελ Αραμπί για οριακό οφ σάιντ του Μαροκινού.

Στο 41΄ και σε αντεπίθεση των το πλασέ του Φίσερ πέρασε μόλις άουτ, στο 42΄ ο Αγκιμπού Καμαρά ανάγκασε τον Μποτέζ σε διπλή επέμβαση και στο 44΄ ο αμαρκάριστος στην περιοχή Σαμάτα δεν βρήκε καλά την μπάλα στην κεφαλιά που έπιασε.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου (52΄) ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ, όταν στη σέντρα του Μαντί Καμαρά με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Περιέργως όμως αντί οι παίκτες του Μαρτίνς να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ οπισθοχώρησαν και τελικά το πλήρωσαν με την ισοφάριση, καθώς η τρίτη κεφαλιά του Σαμάτα ήταν και η… φαρμακερή, στο 74ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πορτογάλος τεχνικός άλλαξε το σχηματισμό σε 4-4-2, περνώντας τον Τικίνιο στο πλάι του Ελ Αραμπί και θέλοντας με τις τρεις ταυτόχρονες αλλαγές στο 81΄ να δώσει νέα πνοή στην ομάδα του, που απειλήθηκε πάντως στο 84΄ και 86΄ με δύο σουτ από τους Σαμάτα και Μπένσον να φεύγουν λίγο άουτ.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Ρέαμπτσιουκ στο 87΄ αλλά το μισό γκολ ανήκε στον Βρουσάι, που διατήρησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και την «έσπασε» στον Μολδαβό που ήρθε «τρέιλερ» για το 2-1, με εξαιρετικό εν κινήσει σουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (76΄ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (Κουντέ), Αγκιμπού Καμαρά (81΄ Βρουσάι), Ονιεκούρου (81΄ Τικίνιο), Ελ Αραμπί (88΄ Μπα).

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπράιν Ρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λάετ, Αλμέιδα, Μπούτα, Βερστράετε, Ναϊνγκολάν (67΄ Γκέρκενς), Φίσερ, Σαμάτα, Μιγιόσι (67΄ Μπένσον), Φρέι (79΄ Εγκεστάιν).