ΟΦΗ – ΑΕΚ 0-2: «Απέδρασε» από το «Γεντί Κουλέ» με Σάκχοφ-Τάνκοβιτς

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του ΟΦΗ, με γκολ των Σάκχοφ (43΄) και Τάνκοβιτς (71΄), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League. Oι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στη 2η θέση με 40 βαθμούς.

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Γεντί Κουλέ» και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 12′ με τον Στάικο να πιάνει ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης εκτινάχθηκε στο «Γ» της εστίας τους και έδιωξε εντυπωσιακά.

H ΑΕΚ απάντησε στην ευκαιρία του ΟΦΗ στο 15’ όταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ βγήκε σε τετ α τετ, αλλά ο πορτιέρο Βάτερμαν απομάκρυνε με το πόδι.

Ευκαιρίες οι Κρητικοί, η ΑΕΚ το γκολ

Μέσα σε πέντε λεπτά, ο ΟΦΗ είχε δύο καλές στιγμές, όταν στο 35′ ο Στάικος εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά και ο Βούρος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο 40′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα πέρασε πάνω από την εστία της Ένωσης.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς στο 43′ ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Σάκχοφ με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Το “κλείδωσαν” οι αλλαγές

Στο 66′ ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ολιβέιρα και τον Τάνκοβιτς και δικαιώθηκε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Ολιβέιρα βρήκε υπέροχα τον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή και αυτός πλάσαρε εξαιρετικά και έγραψε το ΟΦΗ – ΑΕΚ 0-2.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος (59′ Γρίβας), Διαμάντης, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82′ Λυμπεράκης),Μεγιάδο, Στάικος (69′ Ντε Γκουζμάν), Νέιρα, Στούρτζεον, Σαρδινέρο (82′ Καστάνιος).

AEK (Mανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (74′ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56′ Νεντελτσεάρου), Λόπες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Γκαρσία (74′ Χριστόπουλος), Αλμπάνης (66′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (66′ Ολιβέιρα).