Ντόρτμουντ – Σεβίλλη 2-2: Την οδηγεί το φαινόμενο Χάαλαντ

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και τα δύο γκολ της Ντόρτμουντ στην ισοπαλία με τη Σεβίλλη κι έφτασε τα 20 στο Champions League μόλις σε 14 αγώνες

Ο Χάαλαντ είχε κάνει την κράτηση του εισιτηρίου και ο ίδιος έκανε και το… τσεκ ιν για λογαριασμό της Ντόρτμουντ! Οι «κίτρινοι» της Μπουντεσλίγκα πήραν το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Σεβίλλη στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» στη ρεβάνς του 2-3 του «Σάντσεθ Πιθχουάν»!

Η Σεβίλλη στο ξεκίνημα ήταν πιο επικίνδυνη. Όλα αυτά μέχρι το 38΄, όταν ο Χάαλαντ σκόραρε από κοντά σε ωραίο γύρισμα του Ρόις και έκανε το 1-0, “καθαρίζοντας” την πρόκριση για την Ντόρτμουντ! Αυτό ήταν το 19ο γκολ του 20χρονου Νορβηγού σε 14 συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ και είναι ο πρώτος που καταφέρνει κάτι τέτοιο!

Ενδεικτικά, ο Κριστιάνο χρειάστηκε 54 ματς για να φτάσει τα 19 γκολ και ο Μέσι 38! Ο Νορβηγός φορ φυσικά και δεν έμεινε εκεί… Στο 48΄ σκόραρε για δεύτερη φορά, αλλά ο διαιτητής “γύρισε” τη φάση πίσω και μέσω VAR ακύρωσε το γκολ και έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουντέ στον Χάαλαντ!

Ο Χάαλαντ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Μπόνο το απέκρουσε, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη και με τη… δεύτερη φορά ο Νορβηγός σκόραρε γράφοντας με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο το 2-0 και έγινε ο… πρώτος παίκτης που πετυχαίνει δύο γκολ σε τέσσερα διαδοχικά ματς του Τσάμπιονς Λιγκ! Η Σεβίλλη μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Εν Νεσιρί στο 69΄και ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν πολύ αργά για την Σεβίλλη, η οποία πάλεψε για την πρόκριση, αλλά έπεσε πάνω στον αφιονισμένο Χάαλαντ που στις δύο αναμετρήσεις πέτυχε τέσσερα γκολ!