NBA: «Διαστημικός» (47 π.) αλλά μοιραίος ο Γιάννης, 3η σερί νίκη στην παράταση οι Λέικερς

Σπουδαία ματς και... ανατροπές είχε το πρόγραμμα της Τετάρτης (10/2) στο ΝΒΑ.

Στο Φίνιξ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε την πιο παραγωγική φετινή του εμφάνιση και μία από τις καλύτερες της καριέρας του αλλά ήταν και ο μοιραίος παίκτης των Μπάκς στην ήττα με 125-124 από τους Σανς.

Ο Έλληνας MVP έφτασε τους 47 πόντους με 15/22 σουτ (0/4 τρίποντα), 17/21 βολές, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Όμως αστόχησε στο τελευταίο σουτ από την κορυφή της ρακέτας και οι Σανς πήραν μία σπουδαία νίκη, επιστρέφοντας από το -16.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 30 πόντους και ο Κρις Πολ με 28 σήκωσαν το μεγαλύτερο μέρος της επίθεσης των Σανς, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο.

Ανατροπή με ΛεΜπρόν

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έστειλε τους Λος Άντζελες Λέικερς στην παράταση με τρίποντο και “καθάρισε” αμυντικά στο τέλος του έξτρα πεντάλεπτου για τη νίκη με 114-113 επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Ήταν η έκτη σερί νίκη για την ομάδα του και τρίτη συνεχόμενη στην παράταση.

Ο «βασιλιάς» ήταν ο κορυφαίος των Λέικερς με 25 πόντους, ο Μόντρεζλ Χάρελ πρόθεσε 20 πόντους και τον Ντένις Σρέντερ άλλους 19.

Στα υπόλοιπα ματς, οι Κλίπερς πέρασαν από τη Μινεσότα (112-119) χάρη στους Λέοναρντ (36π.) και Λου Ουίλιαμς (27π.).

Οι Ράπτορς διέλυσαν στην Ουάσινγκτον (115-137) τους απογοητευτικούς Ουίζαρντς, όπως και οι Νάγκετς τους Καβαλίερς (133-95).

Οι Μπουλς βομβάρδισαν με 25 τρίποντα τους Πέλικανς (129-116) ενώ οι Γκρίζλις επίκράτησαν των Χόρνετς (130-114).

Τέλος οι Νετς κέρδισαν με 104-94 τους Πέισερς με 35 πόντους του Κάιρι Ίρβινγκ και οι Μάβερικς λύγισαν τους Χοκς (118-117) με ηγέτη τον «τριπλό» Λούκα Ντόντσιτς.