Μπάσκετ: Στον τελικό του προολυμπιακού με τρομερή ανατροπή επί της Τουρκίας η Εθνική (φωτο & video)

Η Ελλάδα βρέθηκε στο -14 στην πρώτη περίοδο, αλλά γύρισε το ματς, νίκησε με 81-63 και θα διεκδικήσει το Ολυμπιακό εισιτήριο κόντρα στην Τσεχία

Ακόμη μία σπουδαία βραδιά έζησε το ελληνικό μπάσκετ χάρη στην Εθνική ομάδα. Η γαλανόλευκη έκανε επίδειξη χαρακτήρα νικώντας με 81-63 την Τουρκία στη Βικτόρια του Καναδά και προκρίθηκε στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά, όπου στις 02:05 μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, που νωρίτερα έκανε την έκπληξη επί του Καναδά (επικράτησε 103-101 στην παράταση στον άλλο ημιτελικό) .

Για να τα καταφέρει η ελληνική ομάδα, χρειάστηκε να επιστρέψει από την εις βάρος της διαφορά των 14 πόντων στην πρώτη περίοδο και να παίξει εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου απέκτησε διαφορά ασφαλείας και επικράτησε με επιμέρους σκορ 54-29, ενώ η αντίστοιχη διαφορά μετά την πρώτη περίοδο ήταν 73-41!

Δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 12/29 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/44 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα