Χρυσός ο Βασιλογιαννακόπουλος του Μεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Κ20!

Πρώτος με ατομικό ρεκόρ 15.28μ. στο τριπλούν, έπιασε όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στο Ταλίν

Με μία μεγάλη επιτυχία για τον Mεσσηνιακό αθλητισμό άνοιξε η αυλαία του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου K20 στο Καυτανζόγλειο της Θεσσαλονίκης.

O Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος του Μεσσηνιακού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με ατομικό ρεκόρ 15.28 μ., συνεχίζοντας την μεγάλη παράδοση του ιστορικού συλλόγου στα άλματα.

Με την επιτυχία του αυτή ο αθλητής του Λούη Τσάτουμα έκλεισε μία θέση στην αποστολή της Εθνικής για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στο Ταλίν της Εσθονίας από τις 15 έως τις 18 Ιουλίου.

Ο Βασιλογιαννακόπουλος αναδείχθηκε νικητής στο έκτο και τελευταίο του άλμα, αφού μέχρι εκείνη την ώρα προηγούνταν ο Σπύρος Καραλής (ΟΣΦΠ) με άλμα στα 15,21 μ. Ο άλτης του Αποστόλη Καθηνιώτη έμεινε τελικά στη δεύτερη θέση με 15,21 μ. και ένα νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ τρίτος ήταν ο Κώστας Τσατσούλης (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με 14,15 μέτρα. Ο Καραλής είχε κλείσει θέση για Ταλίν με την εμφάνιση του προκριματικού, όπου είχε πετύχει 15,06 μέτρα.

Στους τελικούς της πρώτης μέρας από πλευράς Μεσσηνιακού αγωνίστηκαν η Μεριλένα Φεράι που ήταν στα 100μ. εμπόδια με 15.53 και η Σταυριάνα Σταθοπούλου ποη ήταν 9η στον ακοντισμό με 34.63.

Στη διάρκεια της πρώτης ημέρας σημειώθηκε ένα σπουδαίο πανελλήνιο ρεκόρ από την Αρετή Φιλιππίδου που έστειλε το δίσκο στα 55,12 μ. και βελτίωσε το 54,50 μ. της Αρετής Αμπατζή που κρατούσε από τις 10 Ιουλίου του 1993. Η Φιλιππίδου, η οποία γυμνάζεται με τον πατέρα της Δάκη Φιλιππίδη, είχε ατομικό ρεκόρ 52,02 μ. από φέτος, ενώ έγινε η πέμπτη αθλήτρια της κατηγορίας της στην Ευρώπη και η έκτη στον κόσμο, γεγονός που της δίνει πλεονέκτημα ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20.