Μπάσκετ: Διά χειρός Μήτογλου ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Με το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Basket League, με τους πράσινους να κερδίζουν στη ματσάρα στο ΣΕΦ με 66-54, πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με τον Κώστα Σλούκα να τραβάει πάνω του όλα τα βλέμματα.

Να σημειωθεί ότι επρόκειτο για την τρίτη φετινή συνάντηση των δύο «αιωνίων», μετά από εκείνες για τον τελικό του Super Cup και την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, όπου οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν ισάριθμες νίκες, ενώ είναι μόλις η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στις αναμετρήσεις του με την ομάδα του Πειραιά.
Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 11 πόντους (29-18 στο 18’), όμως, οι πράσινοι επανήλθαν στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Μήτογλου – που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους - πήραν για κεφάλι στο σκορ και έφτασαν στην επικράτηση, με τους γηπεδούχους να έχουν 4/16 βολές.