Μπαράλες: Έργα και ημέραι του Αργεντινού στα ελληνικά γήπεδα

Μια από τις μεταγραφές του καλοκαιριού στη Super League 2 ολοκλήρωσε η Καλαμάτα με την απόκτηση του Χερόνιμο Μπαράλες. Ο 36χρονος που ταξίδεψε στην Ελλάδα το 2013 για να μετατραπεί σε... θρέμμα Αρκά, κατηφορίζει νοτιότερα και στη Μαύρη Θύελλα που βάζει στις τάξεις της έναν δεινό σκόρερ, τον κορυφαίο του Αστέρα στις επαγγελματικές κατηγορίες με 59 γκολ.

Όπως σημειώνει σε αφιέρωμά του το bnsports, η ποιότητά του φανερώθηκε ήδη από τις πρώτες του συμμετοχές στην ομάδα της Τρίπολης. Η δεινότητά του στο σκοράρισμα παρομοίως. Η σύνδεση αγάπης που απέκτησε με τους φιλάθλους της ομάδας ήταν αναπόφευκτη.

Όπως κάθε όμορφη ιστορία, όμως, έφτασε στο κλείσιμο του τελευταίου της κεφαλαίου. Έξι ολόκληρα χρόνια από τη ζωή του πέρασε στην Τρίπολη ο Μπαράλες. Συνολικά μάλιστα στην Ελλάδα βρέθηκε για επτά έτη, καθώς τη σεζόν 2018-19 φόρεσε και τη φανέλα της Λαμίας. Επτά χρόνια γεμάτα από γκολ, πανηγυρισμούς και χαμόγελα!

Η προσαρμογή, η «απογείωση» και το γκολ στον... Χάρι Κέιν!

Η πρώτη του σεζόν αποτέλεσε περισσότερο μία περίοδο προσαρμογής. Βρήκε δίχτυα μόλις σε οκτώ περιπτώσεις, όλες για το πρωτάθλημα, έχοντας αγωνιστεί σε 37 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Η επόμενη, παρ’ όλα αυτά, έμελλε να είναι ριζικά διαφορετική.

Η αρκαδική ομάδα έκανε το μεγάλο βήμα στην Ευρώπη. Μπήκε στους ομίλους του Europa League το 2014-15 και ο Μπαράλες, βρισκόμενος στην αιχμή του δόρατος, παραβίασε τις αντίπαλες εστίες τρεις φορές, δύο μάλιστα κόντρα στην Τότεναμ. Τόσο στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στην Ελλάδα, όσο και στην Αγγλία, με τον Χάρι Κέιν να έχει, αναγκαστικά, το ρόλο του τερματοφύλακα!

Όσο για την παρουσία του στη Super League, τα λόγια είναι περιττά. Τα 17 γκολ που σημείωσε εκείνη την περίοδο στο πρωτάθλημα, τού χάρισαν το τρόπαιο του πρώτου σκόρερ. Ξεχωρίζουν δίχως δεύτερη σκέψη, το χατ-τρικ απέναντι στον ΟΦΗ και τα δύο γκολ με τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, που έδωσαν το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 2-0.

Πρόκειται για μία «μαγική» σεζόν που χάρισε στον Αργεντίνο φορ τη μεταγραφή του στη Σιβασπόρ και απέφερε στα ταμεία του Αστέρα 1,5 εκατομμύριο ευρώ!

Επιστροφή στην Ελλάδα, αλλά στη… Λαμία

Έμεινε μακριά από τη χώρα μας για τρία χρόνια. Στην επιστροφή του, ωστόσο, ο δρόμος του δεν τον έβγαλε στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας, αλλά σε εκείνη της Φθιώτιδας! Στη Λαμία παρέμεινε για μόλις μία σεζόν, αλλά και πάλι ήταν καταλυτικός στον επιθετικό τομέα.

Τα 11 γκολ του σε 30 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, συνέβαλλαν σημαντικά ώστε η Λαμία να τερματίσει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και να φτάσει ως τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

Highlight του πρωταθλήματος αυτή τη φορά ήταν το εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ, όπου σημείωσε και πάλι δύο τέρματα για να παραμείνουν οι δύο ομάδες στο 2-2, ενώ στο Κύπελλο ήταν εκείνος που σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης από τη λευκή βούλα, στον πρώτο προημιτελικό και τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, για να έρθει έπειτα η πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι στον επαναληπτικό.

Ξανά εκεί που αγάπησε και αγαπήθηκε

Το καλοκαίρι του 2019 είχε έρθει η ώρα να φορέσει εκ νέου τη φανέλα της ομάδας που βρισκόταν στην «καρδιά» του. Εκεί, όπου επέλεξε να μείνει για άλλα τέσσερα χρόνια. Τα δύο πρώτα εξ αυτών συνέχισε να παρουσιάζει αδιαλείπτως το «φονικό» ένστικτο που διαθέτει στο σκοράρισμα. Από το 2019 έως το 2021 σκόραρε 22 τέρματα σε 56 αγώνες που αγωνίστηκε, κρατώντας τον Αστέρα όρθιο σε αρκετές περιπτώσεις.

Την επόμενη χρονιά, μπορεί οι φορές που χρίστηκε σκόρερ να μειώθηκαν σημαντικά (6), αλλά δήλωσε «παρών» στα παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου οι Αρκάδες πανηγύρισαν δύο «τρίποντα». Σε αμφότερες τις περιπτώσεις ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Κάπως έτσι, φτάνουμε στην τελευταία σεζόν του Μπαράλες στην Τρίπολη. Ο χρόνος του ήταν αισθητά μειωμένος. Πράγμα λογικό, εάν αναλογιστούμε πως βρισκόταν πλέον στο 36ο έτος της ηλικίας του! Δύο γκολ πέτυχε συνολικά, με το πρώτο βέβαια να εντοπίζεται στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της πρώτης αγωνιστικής και το εντυπωσιακό 3-3 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο!

Ο υψηλόσωμος επιθετικός προσέφερε μοναδικές στιγμές στους φιλάθλους του Αστέρα Τρίπολης, ζώντας και ο ίδιος φυσικά μία «μαγική» περίοδο. Δεν είναι τυχαίο ότι στο αποχαιρετιστήριό του μήνυμα χαρακτήρισε την ομάδα ως το δεύτερό του σπίτι. Με την Καλαμάτα ανοίγει νέο κεφάλαιο στην καριέρα τους και μένει να φανεί εάν αποδειχθεί το ίδιο επιτυχημένο.