Μεσσηνιακός: Ο Μπακούρος πέταξε στο 1.92μ. και την 2η θέση στο Κ18 του Βόλου!

Με μια μεγάλη επιτυχία επιστρέφει η ομάδα του Μεσσηνιακού από τον Βόλο και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ18 καθώς ο Λάμπρος Μπακούρος κατέκτησε την θέση στο ύψος με 1.92μ.!

Δυο εβδομάδες μετά την πρωτιά στο Πανελλήνιο K16 στην Πάτρα ο ταλαντούχος αθλητής ξεπέρασε τον εαυτό του στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Αν και από τους μικρότερους του τελικού (γενν. 2006), ο αθλητής του Θοδωρή Χάντζου έδειξε ωριμότητα και αυτοπεποίθηση ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με τρομερό άλμα 1.92μ. Νικητής ήταν ο Ανδρέας Μίτα από την Πρέβεζα με 2μ.

Στους τελικούς της 2ης μέρας του πρωταθλήματος, η Ηλιάνα Τασιοπούλου ήταν 13η στα 400 εμπόδια με 68.92 και η Βασιλική Κουλιέρη 15η στα 200 μ. με 26.73, ενώ στην πρώτη μέρα η Σταυριάνα Σταθοπούλου ήταν 7η στον ακοντισμό με 38.68 μ.

Πρόσωπο του πρωταθλήματος ήταν ο Άγγελος Μαντζουράνης (ΓΣ Κηφισιάς) που έστειλε τη σφύρα στα 72,00 μ. και αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής της διοργάνωσης με βάση το σύστημα βαθμολογίας και παρέλαβε το έπαθλο "Βασίλης Σεβαστής" από τον αντιπρόεδρο της Ομοσπονδίας Κώστα Κεντέρη.

Ο ΓΣ Γλυφάδας στους Άνδρες Κ18 με 75 βαθμούς και το Κολλέγιο Αθηνών στις Γυναίκες με 77 κατέλαβαν την πρώτη θέση στη βαθμολογία.