Κύπελλο Ελλάδας: “Αγγλία” στην Τούμπα, 5-2 ο ΠΑΟΚ την Λαμία (βίντεο)

Σε ένα… αγγλικό ματς στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το ισόπαλο 2-2 του πρώτου μέρους απέναντι στη Λαμία σε ευρεία νίκη με 5-2, στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και “κλείδωσε” την πρόκριση στην τετράδα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα γρήγορο γκολ στο 6ο λεπτό από τον πρώτο τους σκόρερ στο θεσμό, Χρήστο Τζόλη αλλά η Λαμία είχε αντίδραση στο 11ο λεπτό όταν ο Αντέτζο ισοφάρισε σε 1-1.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 16’ όταν ο Στέφαν Σβαμπ έβαλε εκ νέου μπροστά τους «ασπρόμαυρους», όμως, για ένα ακόμα ματς οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έβγαλαν προβληματική αμυντική συμπεριφορά και η Λαμία στη δεύτερη στημένη μπάλα (24’) βρήκε ξανά τον τρόπο να σκοράρει με τον Μπεχαράνο.

Ο Ουάρντα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου στο 59’, με τον Γκαρσία στο 66’ να φρεσκάρει την ομάδα ρίχνοντας στη μάχη τον Κρμέντσικ αντί του Σφιντέρσκι και τον Ελ Καντουρί αντί του Σβαμπ. Ο ΠΑΟΚ βρληκε στο αμέσως επόμενο λεπτό (67’) το τρίτο γκολ και πάλι με τον Χρήστο Τζόλη, που πήρε το ριμπάουντ, μετά το σουτ του Κρμέντσικ που είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

Με το υπέροχο τελείωμα του Ροντρίγκο και το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ με τη φανέλα του «Δικεφάλου» στο 82ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2), ενώ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν πιο εύκολα τα πράγματα ενόψει της ρεβάνς με το γκολ που δικαιούταν και με το παραπάνω ο Μάικλ Κρμέντσικ στο 88’ με το οποίο γράφτηκε το τελικό 5-2.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ (66’ Ελ Καντουρί), Ουάρντα (80’ Καγκάβα), Τζόλης (90’ Νινούα), Α. Ζίβκοβιτς (80’ Μουργκ), Σφιντέρσκι (66’ Κρμέντσικ).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90’ Βλαχομήτρος), Γκούγκα (69’ Ασίγκμπα), Πίτι (68’ Βασιλακάκης, 77’ Κωστίκας), Γκαζαριάν (89’ Τζέιμς), Αραμπούλι.