Κύπελλο Αγγλίας: Με ανατροπές προκρίθηκαν Λίβερπουλ και Τότεναμ (βίντεο)

Νίκησαν τη Σρούσμπερι με 4-1 και τη Μόρκαμ με 3-1, αντίστοιχα – Στην επόμενη φάση και η Γουέστ Χαμ με το 2-0 επί της Λιντς

Το Κύπελλο Αγγλίας είναι ο ποδοσφαιρικός θεσμός των εκπλήξεων, αλλά η Λίβερπουλ και η Τότεναμ δεν είχαν καμία τέτοια διάθεση. Πάντως, αμφότερες χρειάστηκε να τεστάρουν εαυτούς, για να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στη φάση των “32”.

Στο Άνφιλντ η Σρούσμπερι “χτύπησε” πρώτη στο 27′, αλλά πριν “βγει” το πρώτο ημίχρονο οι “κόκκινοι” είχαν γυρίσει το ματς με τα γκολ των Γκόρντον και Φαμπίνιο, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο “καθάρισαν” το ματς με το γκολ του Φιρμίνο και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Φαμπίνιο.

Πιο… περίπλοκη ήταν η κατάσταση στο Λονδίνο. Μέχρι το 74′ η Τότεναμ έχανε με 1-0 από τη Μόρκαμ, αλλά τα γκολ των Γουίνκς, Μόουρα και Κέιν γλίτωσαν τους Σπερς από το κάζο.

Τέλος, σε αναμέτρηση ομάδων της Premier League η Γουέστ Χαμ επικράτησε της Λιντς με 2-0 έχοντας ως σκόρερ τους Λαντσίνι και Μπόουεν.