Αθλητισμός

Καλαμάτα: Θέλει πρόκριση και στη Λιβαδειά

Δεύτερη εκτός έδρας πρόκριση στο κύπελλο Ελλάδας θα επιδιώξει σήμερα (4:00 μ.μ.) η Καλαμάτα στη Λιβαδειά αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 4ης φάσης του θεσμού.

Μετά την πρόκριση στην Ιεράπετρα και απέναντι σε σαφώς πιο ισχυρό αντίπαλο που προβάλλει ως ένα από τα φαβορί της κατηγορίας για άνοδο, η Καλαμάτα θα επιδιώξει να κάνει το παιχνίδι της και να πανηγυρίσει για δεύτερη φορά σε μία διοργάνωση που δεν την αφήνει αδιάφορη.

Ο Νίκος Αναστόπουλος δεν θα έχει στη διάθεσή του τους δυο τραυματίες Μάρκο Μαρκόφσκι και Μπάμπη Παυλίδη οι οποίοι συνεχίζουν θεραπείες και θα μπουν τις προσεχείς μέρες στο πρόγραμμα των προπονήσεων ενώ εκτός αποστολής έχουν μείνει και οι Λουπάνο, Σίντεϊ, Αντεμάι, Φελίπε, Κουτς.

Στον απόηχο της κλήρωσης του πρωταθλήματος αλλά και των νέων δεδομένων που φαίνεται να δημιουργεί η δικαίωση της ΑΕΛ, οι μελανόλευκοι θέλουν να πραγματοποιήσουν μία καλή εμφάνιση απέναντι στην ομάδα που θα τεθεί που θα βρεθεί αντίπαλος τους στη 2η μόλις αγωνιστική της νέας σεζόν, σε περίπου δέκα μέρες.

Ο Λεβαδειακός προκρίθηκε στην 4η φάση επικρατώντας εύκολα 5-0 εκτός έδρας του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Ο Γιάννης Ταουσιάνης για τον πρώτο επίσημο εντός έδρας αγώνας των Βοιωτών στη νέα σεζόν θα στηριχτεί στους Στογιάνοβιτς, Σαμασά, Βλάχο, Βήχο, Μπάχανακ, Βρακά, Δούμτσιο, Λιάγκα, Λινάρδο, Μανιώτη, Νίκα, Παναγιώτου, Τζημόπουλο, Τσάπρα, Χάμοντ, Κονέ, Μεχία, Νίλι, Πολέτο, Μουτίνιο και Αλμπάνη.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Tετάρτη (6/10)

16.00 Παναχαϊκή – Αιγάλεω
Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Δέτση (Αθηνών)
4ος: Ρηγόπουλος (Ηλείας)

16.00 Διαγόρας – ΑΕΛ
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Δελής (Βοιωτίας)
4ος: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)

16.00 Αναγέννηση Καρδίτσας – Αλμωπός Αριδαίας
Διαιτητής: Τάσσης (Ηπειίρου)
Βοηθοί: Νταβέλας (Μακεδονίας), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
4ος: Μπούμπας (Ηπείρου)

16.00 Προοδευτική – Ξάνθη
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών), Πριόνας (Εύβοιας)
4ος: Μαχαίρας (Αθηνών)

16.00 Νίκη Βόλου – Εργοτέλης
Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Βρούζος (Πιερίας)
4ος: Μέγας (Πιερίας)

16.00 Κοζάνη – Άγιος Νικόλαος
Διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Μανασής (Τρικάλων)
4ος: Λεωνίδας (Τρικάλων)

16.00 Α.Ο. Υπάτου – Τρίκαλα
Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Φραγκιαδάκης (Λασιθίου)
4ος: Νικολάου (Αθηνών)

16.00 Πανσερραϊκός – Ηρακλής
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Φαλτάκας (Γρεβενών), Πραχάλης (Κοζάνης)
4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

16.00 Λεβαδειακός – Καλαμάτα
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Ζήρδας (Αθηνών)
4ος: Λάμπρου (Εύβοιας)

Καλαμάτα: Θέλει πρόκριση και στη Λιβαδειά

Δημοφιλέστερα

To Top