Καλαμάτα – Ολυμπιακός Βόλου 1-2: Σκωτσέζικο ντους

Οδυνηρή δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα της Football League γνώρισε η Καλαμάτα για την 6η αγωνιστική, με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί 2-1 στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας και να την γκρεμίζει από την πρώτη θέση της βαθμολογίας στην οποία βρέθηκε από την πρώτη αγωνιστική,

Λίγα μόλις εικοσιτετράωρα μετά τον θρίαμβο επί της Λάρισας για το Κύπελλο Ελλάδος, η μελανόλευκη ομάδα θυμήθηκε και πάλι τον κακό της εαυτό των εντός έδρας αγώνων και παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον “ζεστό” Βαγγέλη Αλεξόπουλο, έχασε το παιχνίδι από τον Ολυμπιακό Βόλου που πίστεψε στη νίκη και τα κατάφερε με ανατροπή χάρη σε τέρματα των Ντούνη και Τσίτα.

Η Μαύρη Θύελλα έπαιξε στα τελευταία 20 λεπτά με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κωνσταντινόπουλου ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση ασορτί με τον μουντό καιρό στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας.

Ίδιο σύστημα με νέα πρόσωπα

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε την Καλαμάτα με το ίδιο σχηματισμό (4-2-3-1) αλλά με νέα πρόσωπα και αλλαγές θέσεων καθώς ο Ζαχαρόπουλος, ο οποίος είχε ξεκινήσει δεξιός οπισθοφύλακας στο ματς με τη Λάρισα, βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας παρτενέρ του Ιντζίδη καθώς ο Μάκος έμεινε εκτός αποστολής.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Στεφανάκος, δεξιά στην άμυνα ο Δήμος, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, στον άξονα οι Μπάμπης και Οσμάναγκιτς, δεξί εξτρέμ ο Στεργίδης, αριστερά ο Κουιρουκίδης και ο Βουκμίροβιτς πίσω από τον Αλεξόπουλο που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Φάσεις ο Ολυμπιακός, γκολ η Μαύρη Θύελλα

Ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο καλές φάσεις με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 7’ μετά από φάουλ του Πόζογλου, ο Βοσνακίδης πήρε την κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Στεφανάκο σε σπουδαία απόκρουση και στο 11’σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Σκοπελίτης βγήκε τετ α τετ αλλά ο γκολκήπερ της Μαύρης Θύελλας μπλόκαρε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη ουσιαστικά καλή τους φάση στο παιχνίδι να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Δράστης ο Βαγγέλης Αλεξόπουλος ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και με άψογο πλασέ νίκησε τον Γιδόπουλο ανοίγοντας το σκορ στο 35’.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ καθώς οι ερυθρόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 41ο λεπτό με τον Ντούνη. Ο Κουτσιανικούλης ο οποίος ήταν πηγή κινδύνων από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, διεμβόλισε την άμυνα της Καλαμάτας από τα δεξιά έβγαλε την μπαλιά και ο Ντούνης νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-1.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος έχοντας απο μια καλή στιγμή. Ο Οσμάναγκιτς είχε σουτ άουτ στο 44’ ενώ την ίδια κατάληξη είχε κεφαλιά του Τσιάρα έπειτα από σέντρα του Πόζογλου στις καθυστερήσεις.

Καλύτερη αλλά χωρίς απειλή

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με μία αναγκαστική αλλαγή το β’ μέρος καθώς ο Σκοπελίτης έδωσε τη θέση του στον Κόλα. Μάλιστα, ο παίκτης των φιλοξενούμενων διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Η Καλαμάτα φάνηκε να έχει μπει καλύτερα, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος στην κόντρα.

Στο 64’ ο Πόζογλου έκανε ανάποδο ψαλίδι με τον Στεφανάκο να βγάζει σε κόρνερ με την απάντηση από τους γηπεδούχους να έρχεται στο 69’ όταν σε κόρνερ του Στεργίδη, ο Αλεξόπουλος πλάσαρε άουτ.

Κόκκινη και ανατροπή

Το ματς κυλούσε στην κόψη του ξυραφιού αλλά οι ισορροπίες διαταράχθηκαν στο 72ο λεπτό όταν ο Κωνσταντινόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη απο τον διαιτητή Καδδά για φάουλ στον Τσιαρά και άφησε την Καλαμάτα με δέκα παίκτες για την συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιζητεί την ανατροπή και τελικά τα κατάφερε στο 79ο λεπτό. Ο Κουτσιανικούλη έκανε μια ακόμη κούρσα, έβγαλε στον Τσίτα, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτα νωρίτερα και με πλασέ νίκησε τον Στεφανίδη για το 1-2.

Στο 83’ το κοντινό πλασέ του Κουτσιανικούλη απέκρουσε ο Στεφανάκος ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Οσμανάγκιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας).

Βοηθοί: Βεργέτης (Αρκαδίας), Οικονόμου (Αχαΐας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος Δήμος, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος Ιντζίδης, Οσμανάγκιτς, Βουκμίροβιτς (80’ Καζβιρόπουλος), Στεργίδης, Κουϊρουκίδης (73’ Ράκιτς), Αλεξόπουλος, Μπάμπης (66’ Τζόκιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Λάσκαρης, Σκοπελίτης (46’ λ.τρ. Κόλα), Κουτσιανικούλης, Ντούνης (88’ Ρόκας), Πόζογλου (75’ Τσίτας).