Καλαμάτα- Καταστάρι 0-0: Δεν έμπαινε μέσα με τίποτα!

ΧΑΜΕΝΕΣ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΣΤΟ 88′ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟ

Ο χαρακτηρισμός που είχε δώσει ο Ίβιτσα Όσιμ στην μπάλα, ακούστηκε από τα χείλη των φίλων της Μαύρης Θύελλας που είδαν την πρωτοπόρο της βαθμολογίας να κάνει τα πάντα στο γήπεδο αλλά να μένει στο 0-0 με το Καταστάρι, στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Η Καλαμάτα έπαιξε μονότερμα τους Ζακυνθινούς αλλά η μπάλα δεν την… ήθελε και με την πρώτη ισοπαλία στην σεζόν έδωσε την δυνατότητα στον Ασπρόπυργο να μειώσει στους τέσσερις βαθμούς με την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής.

Οι Καλαματιανοί έπαιξαν και πάλι σαν την γάτα με το ποντίκι δημιουργώντας και χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, με κορυφαία όλων δοκάρι του Αθανασόπουλου στο 88ο λεπτό, απέναντι στους νησιώτες που έστησαν πούλμαν στην περιοχή τους και είχαν καλύτερο παίκτη τον γκολκήπερ Θανάση Δρακόπουλο.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος παρέταξε την 11άδα που χρησιμοποίησε με την Πελλάνα με δυο αλλαγές. Ο Μάρκοβιτς πήρε την θέση του τραυματία Γιόνδη και ο Φουάσης του επίσης τραυματία Ψάνη.

Ο σχηματισμός δεν άλλαξε και κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Κασωτάκης, ενώ από τα δεξιά στα αριστερά στην άμυνα οι Τάμπας, Βοσκόπουλος, Αλιάτιδης, Φουάσης. Στον άξονα οι Χίλγκεν, Πινδώνης δεξιά ο Μίνγκας, αριστερά ο Λαθύρης και ο Πέριτς πίσω από τον Μάρκοβιτς.

Ο Δημήτρης Νόλης από την άλλη παρέταξε την ομάδα που αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Ασπρόπυργο την προηγούμενη Κυριακή. Κάτω απο τα γκολπόστ κάθισε ο Δρακόπουλος, τετράδα στην άμυνα οι Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Κουρέλλας, μπροστά τους ο Μπριλλάκης, στην μεσαία γραμμή οι Τηλιόπουλος, Πέττας, Καψάσκης, Κάρδαρης και στην κορυφή ο Μεζίνι σε σχηματισμό 4-1-4-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν από το ξεκίνημα και μετέφεραν το παιχνίδι έξω από την περιοχή του Κατασταρίου. Με την μπάλα να περνά από τα πόδια του Μίνγκα οι μελανόλευκοι αναπτύσσονταν κυρίως από τα δεξιά αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά στημένοι και με μαζική άμυνα δεν άφηναν κενούς χώρους.

Η πρώτη μεγάλη φάση για την Καλαμάτα ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Μίνγκας έκανε κόρνερ με τον Αλιατίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Δρακόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα αλλά δεν έκαναν εύκολα τελικές ενώ δεν ήταν λίγα και τα σουτ που επιχείρησαν, κυρίως ο Λαθύης με τον Μάρκοβιτς, τα περισσότερα χωρίς πρόβλημα για τον Δρακόπουλο.

Το Καταστάρι είχε μια καλή στιγμή στο 26’ όταν σε σέντρα του Κουρέλλα απο αριστερά ο Τηλιόπουλος έπιασε την κεφαλιά άουτ.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην επανάληψη. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 53’ όταν ο Μίνγκας εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ με τον Δρακόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε αλλά Μάρκοβιτς και Πέριτς απέτυχαν να πλασάρουν.

Η Καλαμάτα έβγαζε πλέον πιο εύκολα τελικές και στο 58’ μετά από φάουλ του Φουάση, ο Μίνγκας με κεφαλιά πάσα τροφοδότησε τον Βοσκόπουλο που πλάσαρε αλλά ο Δρακόπουλος έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!

Το ματς άρχισε να ζωντανεύει ενώ υπήρξαν φάσεις που άναψαν τα αίματα με τον Γκάμαρη να μοιράζει κάρτες σε Μπριλάκη και Αλιατίδη που είχαν μια αψιμαχία σε στημάνο της Καλαμάτας. Το Καταστάρι άρχισε να κάνει καθυστερήσεις, οι πτώσεις ήταν συνεχείς, κάτι που προκάλεσε την έκρηξη της κερκίδας.

Στο 74΄ο Μάρκοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε αλλά την τελευταία στιγμή ο Καρβούνης έκανε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Δρακόπουλος έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μίνγκα ενώ η κορυφαία στιγμή για την Μαύρη Θύελλα ήρθε στο 88΄όταν ο Βασίλης Αθανασόπουλος ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στο ματς μετά από αποχή 4 μηνών, έπιασε την κεφαλιά απο κοντά μετά απο προσπάθεια του Κάρλος αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Δρακόπουλου.

Ο διαιτητής Γκάμαρης από την Αθήνα ανέχτηκε τις υπερβολικές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Λαθύρης (61’ Ρόνι Κάρλος), Πέριτς (82’ Ζελέκου), Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Χίλγκεν (85’ Αθανασόπουλος).

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Κουρέλλας, Τηλιόπουλος (91’ Σκουρτάϊ), Καψάσκης (87’ Μαρούδας), Πέττας, Μεζίνι (95’ Κορφιάτης), Κάρδαρης (81’ Μουσάϊ), Μπριλάκης.