ΠΣ Η Καλαμάτα: Φιλική νίκη επί της ΑΕ Μάνης

Δίτερμα προπονητικού χαρακτήρα πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα η ομάδα της Καλαμάτας με αντίπαλο την ΑΕ Μάνης, στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους ποδοσφαιριστές οι οποίοι δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο στην Κόρινθο.
Να σημειωθεί ότι η ΑΕ Μάνης θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν στην Α’ τοπική κατηγορία.
Στο πρώτο 40λεπτο αγωνίστηκαν οι Βούρας, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Φούασης, Ψάνης, Ρόνι Κάρλος, Γκελγκέρια, Μίνγκας, Μαστραντωνάκης, Μάτα.
Στο δεύτερο αγωνίστηκαν και οι Έντζο, Ρουμελιώτης, Ζελέκου.
Για την ιστορία η Καλαμάτα επιβλήθηκε 7-1 με τέρματα των Φουάση, Ρόνι (2), Μίνγκα, Ρουμελιώτη (2), Αλιατίδη. Το γκολ της Μάνης σημείωσε ο Γιάννης Χελάς με πέναλτι.
Ατομικό πρόγραμμα έκανε ο Γιάννης Τσόπελας, ενώ τρέξιμο ξεκίνησαν οι νεοαποκτηθέντες Ιβάν Μάρκοβιτς, Ειντές Νταγκούλου.
Όσοι αγωνίστηκαν στο ματς Κυπέλλου στην Κόρινθο έκαναν αποθεραπεία.
Να θυμίσουμε ότι σε αγώνα της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, στο Δημοτικό στάδιο Κορίνθου, η Καλαμάτα ηττήθηκε 5-4 στα πέναλτι απο την Κόρινθο 2006 κι αποκλείστηκε χτες το απόγευμα.
Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 1-1 (0-1 Αθανασόπουλος στο 9’ , 1-1 Κοστόφ στο 66’) και η παράταση 2-2 ( 2-1 Καμπιώτης στο 101’, 2-2 Μπίζος στο 107’) και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι όπου η Κόρινθος με 5-4 πήρε τη νίκη.