ΠΣ Καλαμάτα: Φιλική ήττα 1-0 απο την Θύελλα Πατρών

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Καλαμάτα από την Θύελλα Πατρών στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έγινε στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Οι μελανόλευκοι λίγα 24ωρα μετά το εντυπωσιακό 0-4 μέσα στην Σπάρτη, δεν παρουσίασαν το ίδιο πρόσωπο στο γήπεδο «Φ. Αραβαντινός» και ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος (στον Βόλο είχαν δυο ισοπαλίες, 0-0 με Ολυμπιακό και 1-1 με Κ19 ΝΠΣ Βόλος), από την πρωταθλήτρια Αχαΐας που έδειξε να συνέρχεται από την βαριά συντριβή με 8-0 από την Παναχαϊκή πριν λίγες μέρες.

Το γκολ που έκρινε το νικητή σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απο τον Σκεπετάρη σε φάση που οι μελανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.

Ο Βασίλης Βούζας ξεκίνησε με Στεφανάκο κάτω από τα γκολπόστ, Μάκο, Ιντζίδη στο κέντρο της άμυνας, αριστερό μπακ τον Γκελκέρια, δεξιά τον Τσουβαλτσίδη, στον άξονα αγωνίστηκαν οι Δήμου, Τζόκιτς, αριστερά ο Σάμσον, δεξιά ο Στεργίδης και ο Βουκμίροβιτς πίσω από τον Αλεξόπουλο που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Η Καλαμάτα ήταν μέτρια στο πρώτο μέρος παρουσιάζοντας πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές,  η εικόνα της βελτιώθηκε αλλά και πάλι δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα με το σκορ να παραμένει έως τη λήξη του παιχνιδιού.

Θύελλα Πατρών (Σ. Πεφάνης): Σουτζόγλου, Μπούμπαλης, Φούφουλας, Κατριβέσης (60΄ Βλαχονικολέας), Κουνάβης, Πανίτσας, Βουτσινάς (76΄ Παπαχριστόπουλος), Βλασόπουλος (64΄ Παναγιωτόπουλος), Κωνσταντινίδης,  Σκεπετάρης (80΄ Ντίνος), Κασπίρης (85΄ Κούρτης),

Καλαμάτα (Β. Βούζας): Στεφανάκος (62΄ Πάντος), Μάκος, Ιντζίδης, Γκελκέiρα (53΄ Καζβιρόπουλος), Βουκμίροβιτς (64΄ Τσαταlπασίδης), Τσουβαλτσίδης (80΄ Βλάχος), Τζόκιτς, Στεργίδης, Δήμος (76΄ Αντεμάϊ), Σάμσον (53΄ Γαλούπης), Αλεξόπουλος (87΄ Χαρλέπας).