Καλαμάτα- Εικοσιμία 9-0: Σκορ- ρεκόρ με 6 γκολ του Γιόνδη!

Θέμα για το νικητή δεν υπήρχε εξ’ αρχής, το ζητούμενο ήταν η έκταση που θα έπαιρνε το σκορ. Η Καλαμάτα σταμάτησε στο 9-0 απέναντι στον ΑΟ Εικοσιμίας και επέστρεψε στις επιτυχίες με επιβλητικό τρόπο, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι τίτλου στο Άργος.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη αλλά η Μαύρη Θύελλα αντιμετώπισε με σοβαρότητα το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Γιόνδη που βρήκε έξι φορές (!) τον δρόμο προς τα δίχτυα έφτασε στην 14η νίκη της σε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Μπροστά σε περίπου 500 φίλους της η Μαύρη Θύελλα πάτησε γκάζι από το ξεκίνημα και παίζοντας στο μισό γήπεδο προηγήθηκε 4-0 στο ημίχρονο και δεν ανέκοψε ρυθμό παρά μόνο στα τελευταία λεπτά ενώ με την λήξη έχασε και πέναλτι.

Οι τιμωρίες των Αλιατίδη, Φουάση έφεραν αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ματς στο Βλαχιώτη. Ο Γιάννης Χριστόπουλος επίλεξε τον Κασωτάκη κάτω από τα γκολπόστ, δεξιά τον Τάμπα, αριστερά επέστρεψε ο Ψάνης, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συγκρότησαν οι Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, στον άξονα ξεκίνησαν οι Ζαχαρόπουλος, Πινδώνης, δεξιά ο Μίνγκας, αριστερά ο Λαθύρης και ο Ρόνι Κάρλος πίσω απο τον Γιόνδη.

Την άμυνα των φιλοξενούμενων ξεκλείδωσε στο 12’ λεπτό ο Μίνγκας με εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ ενώ ο χορός των γκολ του Αντώνη Γιόνδη που έκανε ρεκόρ στην κατηγορία ξεκίνησε στο 26’.

Ο 28χρονος σέντερ φορ χτύπησε εκ νέου στο 33’ από ασίστ του Μίνγκα ο οποίος χρίστηκε εκ νέου σκόρερ δέκα λεπτά μετά για το 4-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Χίλγκεν να σημειώνει το 5-0, με τον Γιόνδη να συνεχίζει το κρεσέντο σημειώνοντας τέσσερα ακόμη τέρματα μέχρι το 75ο λεπτό που έδωσε την θέση του στον Γκελκέρια.

Το φίλμ του αγώνα

6’ Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με σουτ άουτ του Ρόνι Κάρλος

12’ Σουτ του Πινδώνη με τα ακροδάχτυλα ο Σέκα σε κόρνερ

12’ 1-0 η Μαύρη Θύελλα με απ΄ευθείας κόρνερ του Μίνγκα!

16’ Σουτ του Λαθύρη, η μπάλα έφυγε εκατοστά απο το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Σέκα

26’ 2-0 Γιόνδης! Τρομερή κίνηση του σέντερ φορ της Καλαμάτας μέσα στην περιοχή ελευθερώθηκε απο τον αντίπαλό του και μια άπιαστο βολέ στο “Γ” έκανε το 2-0

30’ Ωραίο ξεπέταγμα από τον Ρόνι Κάρλος, μπήκε στην περιοχή αλλά ο Σέκα έπεσε στα πόδια του και έδιωξε

33’ 3-0 Γιόνδης! Σέντρα του Μίνγκα απο δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Γιόνδης με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς

39’ Επέλαση Ψάνη απο αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το πλασέ του πέρασε διαγώνια άουτ.

43’ 4-0 Μίνγκας! Δεύτερο γκολ και για τον εξτρέμ της Μαύρης Θύελλας ο οποίος βρέθηκε δεξιά μέσα στην περιοχή και με σούτ νίκησε τον Σέκα

49’ 5-0 Χίλκεν! Κόρνερ του Μίνγκα, στο δεύτερο δοκάρι ο Χίλκεν με το στήθος την έστειλε στα δίχτυα

51′ 6-0 Γιόνδης! Κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι απο σέντρα του Τάμπα

53′ 7-0 Γιόνδης! Μπάσιμο απο αριστερά και πλασέ για το τέταρτο προσωπικό του γκολ

60’ Πέναλτι του Κουμαριώτη στον Τάμπα

62′ 8-0 ο Γιόνδης, ευστόχησε στο πέναλτι σημειώνοντας το 5ο του γκολ!

67’ 9-0 Γιόνδης! Μπάσιμο Τάμπα απο δεξιά, την κατάλληλη στιγμή έκοψε στο πέναλτι και ο Γιόνδης πέτυχε το 6ο του τέρμα.

90’ Κέρδισε πέναλτι ο Λαθύρης σε ανατροπή του απο τον Σέκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινδώνης ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης (80’ Μπίζος), Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Ζαχαρόπουλος(75’ Γκελκέρια), Ρόνι Κάρλος (62’ Τσόπελας), Πινδώνης, Γιόνδης (75’ Μαστραντωνάκης), Μίνγκας, Λαθύρης

ΑΟ Εικοσιμίας: Σέκα, Κουμαριώτης, Μάστορας (46’ Ντουκάϊ), Στεφανάτος, Πολλάτος Δημ. (75’ Κούρτι), Κορσούμοφ, Κορσιανός, Μπούσι, Πολλάτος Αλ., Ντεντλαλά, Λαμπρόπουλος