Καλαμάτα- Αιολικός 1-0: Πρώτη νίκη με Βασιλόγιαννη

Την πρώτη της νίκη στο διάστημα της προετοιμασίας της πέτυχε η Καλαμάτα καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του Αιολικού σε φιλικό τεστ στο Καρπενήσι. Μετά το 3-3 με την Ομόνοια Αραδίππου, το περασμένο Σάββατο, οι μελανόλευκοι επιβλήθηκαν των νησιωτών χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε την ομάδα που δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο ματς με την Ομόνοια Αραδίππου, διατηρώντας μόνο στο κέντρο της άμυνας τους δύο από τους τρεις και ο Μπέριος ήταν αυτός πλαισίωσε τους Λουπάνο, Γκρόζντανιτς.

Οι μελανόλευκοι μπήκαν δυνατά όπως είχαν κάνει και στο παιχνίδι με την κυπριακή ομάδα και μόλις στο 4ο λεπτό ο Βασιλόγιαννης άνοιξε λογαριασμό. Η Καλαμάτα ήλεγχε τον ρυθμό είχε δύο πολύ καλές φάσεις με τον Μπόρχες και τον Κόκκορη ενώ ενδιάμεσα ο Αιολικός απείλησε έχοντας δοκάρι στο 30ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαύρη Θύελλα ξεκίνησε με τον Αντεμάϊ να απειλεί ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Καλαμάτα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπενίτεζ στο 82′. Στις καθυστερήσεις ο Λαδάς ήταν αυτός που κράτησε τη νίκη για τη Μαύρη Θύελλα καθώς αντέδρασε σωστά σε σουτ του Μακράντζε.

Το επόμενο φιλικό προετοιμασίας για τους μελανόλευκους είναι την Τετάρτη με τον Ολυμπιακό Β που θα είναι διπλό καθώς νωρίτερα θα αγωνιστούν και οι μικροί της Καλαμάτας με την Κ19 των “ερυθρολεύκων”.

Καλαμάτα (Σάκης Τσιώλης): Μέντες, Ασαμόα, Κόκορης, Μπέριος, Λουπάνο, Γκρόζντανιτς, Μπόρχες, Πολίτης, Ματέους, Βασιλόγιαννης, Πασάς (11άδα), Λαδάς, Μπενίτεζ, Τριανταφυλλάκης, Δρούγας, Μουζάκης, Λούκατσιτς, Λαδάς, Ντελής, Τσιγαρίδης.

Αιολικός (Θοδ. Γιακαλής): Πιττατζης, Κανελλόπουλος, Κανελλόπουλος, Παστρίκος, Μπιμπισίδης, Στεφάνοβιτς, Γκίκα, Δερμιτζάκης, Ηλιόπουλος, Μπιέλομπρκ, Ζεφειριάδης, Μουκίδης( 11άδα), Τσουκαλάς, Ζότο, Σκαθαρούδης, Χαιδός, Μωυσίδης, Χατζηστάμου, Τοπουζλής, Μπουσταμάντε, Μπαλωμένος, Μακράντζε.