Καλαμάτα ’80: Νίκη και καλό θέαμα από τους “Λύκους”

Οι “λύκοι” πέτυχαν την δεύτερη καθαρή νίκη τους στην σεζόν μετά από αυτή στο Μετς επι του Πανιωνίου και πλέον φιγουράρουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με μία μεγάλη νίκη ξεκίνησε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για φέτος η ομάδα βόλει της Καλαμάτα 80! Μετά από ένα ένα συναρπαστικό ματς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Αιγιαλέων Αιγίου και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς μετά από 3 αγωνιστικές.

Η τοπική μας ομάδας ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-14.
Στο δεύτερο σετ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, έκανε αρκετά λάθη και ηττήθηκε με 19-25.
Στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 7-7, ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης Καραγιαννόπουλος από την Κόρινθο έδειξε 4 κόκκινες κάρτες (κάθε κάρτα τιμωρείται με πόντο) ενώ απέβαλε απο τη συνέχεια του παιχνιδιού τον δεύτερο πασσαδάρο της φιλοξενούμενης ομάδας Χασάπη.

Στο σημείο αυτό υπήρξε ένταση και εκνευρισμός - ίσως εξάντλησε την αυστηρότητά του ο ρέφερι σε κάποιες κόκκινες - κι αυτό βοήθησε την Καλαμάτα '80 να κάνει γρήγορα το 14-7 με την ομάδα του Σταύρου Γεράνιου να μην μπορεί να ηρεμήσει και να χτυπήσει το ματς.

Το 2-1 ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και στο τελευταίο σετ οι παίκτες του Γιώργου Κουλιέρη πρόσφεραν ουσία και θέαμα και "κλείδωσαν" την σπουδαία νίκη!

Τα σετ: 25-14, 19-25, 25-11, 25-16.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Γιώργος Κουλιέρης): Σιδηρόπουλος, Κατσαφλιάκας, Σπύρος Χανδρινός, Μανιατέας, Μαδούρας, Αλεξάκης (6άδα), Ντάκουρης λ., Άρης Χανδρινός, Καπίρης, Σαμουήλ, Μπιρμπίλης, Μπεσής, Μπουσούνης.