Καλαμάτα 80: Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Πήγασο και αποκλεισμός από το Λιγκ Καπ

Η Καλαμάτα 80 γνώρισε δεύτερη ήττα στο tie-break στην προκριματική φάση του league cup Νίκος Σαμαράς που γίνεται στην Ορεστιάδα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τους οικοδεσπότες του Άθλου, οι “λύκοι” γνώρισαν το Σάββατο την ήττα από τον Πήγασο Πολίχνης με 3-2 σετ και πλέον στρέφουν αποκλειστικά την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της volleyleague που ξεκινά την επόμενη την ερχόμενη εβδομάδα.

Η Καλαμάτα 80 όπως και στον αγώνα με τον Άθλο έδειξε μαχητικότητα, πείσμα αλλά και καλή τακτική στο μπλοκ - άμυνα αλλά στο 5ο σετ έμεινε από δυνάμεις στην επίθεση όπου είχε μόλις 28% αποτελεσματικότητα (5/18 επιθέσεις), έναντι 90% και 9/10 του Πηγάσου. Κορυφαίος των νικητών ο Κουβανός Λεόν με 24 πόντους.

Καλαμάτα – Πήγασος: Ισοφάρισε δυο φορές, αλλά...

Στην αναμέτρηση με τον Πήγασο η Καλαμάτα βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά και πάλι στο tie break δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική.

Οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο σετ πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα. Προηγήθηκαν 11-16, 13-18, η Καλαμάτα 80 πλησίασε στους δύο (17-19) αλλά το σετ με 25-20 πήγε στον Πήγασο.

Στο δεύτερο σετ η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα προηγήθηκε 9-5, 15-7, 20-13 για να το κατακτήσει χωρίς δυσκολία 25-22 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 14-14 όταν ο Πήγασος έκανε σερί 2-0 και κράτησε σταθερά το προβάδισμα 14-16, 17-19 και 22-20 για να πάρει το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο Πήγασος ξέφυγε με+4 στο 15-19 αλλά η Καλαμάτα κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 και πήρε το σετ με 25-23.

Η απόδοση της ωστόσο δεν είχε ανάλογη συνέχεια με τον Πήγασο να παίρνει διαφορά από το ξεκίνημα στο tie-break 3-7,4-9, 7-12 για να πάρει το σετ 15-8 και το παιχνίδι με 3-2.

Έτσι, ο αυριανός τρίτος αγώνας του ομίλου, Άθλος Ορεστιάδας-Πήγασος Πολίχνης, έχει το χαρακτήρα τελικού. Η πρώτη ομάδα στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα υποδεχτεί το Μίλωνα στην έδρα της και η δεύτερη θα παίξει στην έδρα του Π.Α.Ο.Κ.

Καλαμάτα 80 - Πήγασος 2-3

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15) σε 139΄.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 10π. (9/26επ., 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Αλεξάκης 11 (6/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστόφας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 27 (25/54επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 9 (7/29επ., 2 μπλοκ, 58%υπ., 33%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. - 44%υπ., 33%αρ.), Μαντέκας 2 (2/5επ.), Σαλωνίτης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 18π. (14/36επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 22%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 9 (8/14επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 8 (5/9επ., 3 μπλοκ), Λεόν 24 (23/35επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 32%αρ.), Μίλης 9 (8/28επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Γιαμακίδης 1 (1 μπλοκ), Καπετανίδης 4 (4/8επ., 50%υπ.), Τζιουμάκας 2 (2/8επ.).

Το πανόραμα της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09)

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15)

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.