Καλαμάτα 80: Ήττα γκραν-γκινιόλ στη Σκύδρα με χαμένα δύο ματς μπολ

Η Καλαμάτα 80 έφτασε σε δύο ματς μπολ στη Σκύδρα απέναντι στον Αριστοτέλη αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την ομάδα της Πέλλας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με δραματική εξέλιξη στο tie break.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονταν με νέο προπονητή και την πλάτη στον τοίχο καθώς δεν είχαν περιθώρια για απώλειες, κατάφεραν στις λεπτομέρειες να νικήσουν τους “λύκους” και να τους πιάσουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που ο Πήγασος Πολίχνης επικρατούσε 3-0 της ΑΕΚ και άνοιγε την διαφορά στην κορυφή.

Η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγήθηκε 18-15, 21-17 και πήρε το πρώτο σετ με 25-18, με την Καλαμάτα να αντιδρά στο δεύτερο και αφού προηγήθηκε 8-3 11-16 το κατέκτησε εύκολα 25-19.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι, με αιχμή του δόρατος τον κουβανό Τόρες, πήραν γρήγορα προβάδισμα 15-11, 20-13 και με 25-16 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η Καλαμάτα 80 βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ 13-11, 19-17, 20-18, 21-19 αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο κρίσιμο σημείο 22-23 και να πάρει το σετ 23-25 με επίθεση του Ίλιεφ.

Στο tie break οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8. Η Καλαμάτα 80 πήρε διαφορά 8-11 για να ισοφαρίσει ο Αριστοτέλης 12-12 με τον Αρμενάκη. Η Καλαμάτα επέμεινε και είχε δύο ματς μπολ στο 14-15 και στο 16-17 με το tie-break και τη νίκη τελικά να πηγαίνει στην πλευρά των γηπεδούχων με 20-18.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-16, 23-25, 20-18