Ισπανία: No Μέσι, no… party, νέα γκέλα η Μπάρτσα

Με τον Λιονέλ Μέσι να παρακολουθεί το ματς από τις εξέδρες, η απογοητευτική Μπαρτσελόνα έχασε πέναλτι, έμεινε στο 1-1 με την Έιμπαρ για την 16η αγωνιστική της La Liga και παραμένει μακριά από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Επισήμως ο Αργεντινός έμεινε εκτός, λόγω προβλήματος στον αριστερό αστράγαλο. Τα ισπανικά ΜΜΕ, δεν… πείστηκαν απ’ την επίσημη τοποθέτηση των «μπλαουγκράνα», όμως η ουσία είναι πως οι Καταλανοί χωρίς τον «ψύλλο» στη σύνθεσή τους «γκέλαραν» τους Βάσκους και παρέμειναν στην 6η θέση της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

«Μοιραίος» για τη «Μπάρτσα», ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 8ο λεπτό, ενώ είδε το VAR να του στερεί το γκολ που σημείωσε στο 25′ λόγω οφσάιντ. Η βραδιά για τη Μπαρτσελόνα, «στράβωσε» ακόμη περισσότερο, όταν στο 57′ όταν ο Γκαρθία Κίκε εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Αραούχο, έκλεψε τη μπάλα κι έκανε το 0-1.

Στο 67′, ο Ουσμάν Ντεμπελέ, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Ντεστ, με ωραία εκτέλεση έφερε το ματς στα… ίσα κι «έσωσε» τουλάχιστον τον ένα βαθμό για τη Μπαρτσελόνα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τρινκάο έχασε απίστευτη ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη τους Καταλανούς, όμως το πλασέ του σε τετ-α-τετ έφυγε ελάχιστα άουτ.

Νωρίτερα η Σεβίλη επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία τις τελευταίες εβδομάδας. Η κάτοχος του περσινού Europa League νίκησε εύκολα τη Βιγιαρεάλ με 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», έσπασε το επί 13 ματς αήττητο σερί της την έπιασε στους 26 βαθμούς (όσους έχει και η Σοσιεδάδ) κι έχοντας δύο αγώνες λιγότερους, «βλέπει» ακόμη πιο… ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, όπου έχουν στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή οι δύο «μεγάλοι» της Μαδρίτης.

Τα γκολ για την ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγι σημείωσαν οι Οκάμπος με πέναλτι στο 8ο λεπτό και Ελ Νεσιρί στο 53ο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Σεβίλη-Βιγιαρεάλ 2-0

Μπαρτσελόνα-Εϊμπαρ 1-1

Κάντιθ-Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε-Μπέτις 4-3