Ιωνικός- Καλαμάτα 1-0: Μία από τα ίδια και στη Νεάπολη…

Τις γνωστές παθογένειες έβγαλε και στο γήπεδο της Νεάπολης η Καλαμάτα με αποτέλεσμα να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι σε έναν ακόμητελικόπαραμονής στην κατηγορία.

Η Μαύρη Θύελλα, δέχτηκε ένα γκολ από τα αποδυτήρια στο ξεκίνημα του αγώνα και ηττήθηκε με 1-0 από τον Ιωνικό για την 17η αγωνιστική της Football League, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας και μάλιστα μόνη της πλέον καθώς ο Θεσπρωτός νίκησε τον Ολυμπιακό Βόλου και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Με το Νίκο Αναστόπουλο να παρακολουθεί το ματς από την κερκίδα (χρέη προπονητή εκτέλεσαν Σωτήρης Λυμπερόπουλος, Τάσος Χατζηαγγελής), η Καλαμάτα επανέλαβε το πρόσωπο των τελευταίων μηνών με την αδυναμία παραγωγής παιχνιδιού και φάσεων, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Παρά το γεγονός ότι βελτιώθηκε ελαφρά στο δεύτερο μέρος με τις αλλαγές που έγιναν, δεν κατάφερε να απειλήσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι και μοιραία γνώρισε την 11η ήττα σε 13 ματς!

Στην αντίπερα όχθη, ο Απόστολος Χαραλαμπίδης έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Ιωνικού και η ομάδα της Νίκαιας φιγουράρει πλέον στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Γκολ απο τα αποδυτήρια

Με το… καλησπέρα στο ματς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και συγκεκριμένα στο 1ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ ο Μουστάκης και με κεφαλιά ο Κρητικός, τον οποίο έδιναν ως “τιμωρημένο” οι Νικαιώτες, βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Στο 28′ ο Μουστάκης σούταρε από ευνοϊκή θέση, για να διώξει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Τριποτσέρης κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, ενώ στο 45′ ο Κρητικός αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Μικρή βελτίωση, αλλά…

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα ξεκίνησε με δυο αλλαγές, καθώς στο ματς πέρασαν οι Πέεφ, Οσμάναγκιτς, και έδειξε να βελτιώνεται στο θέμα της κυκλοφορίας της μπάλας.

Στο 64′ ο Ιωνικός είχε άλλη μία σημαντική ευκαιρία για το 2-0, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Φουρλάνος με κοντινή προβολή έστειλε άουτ την μπάλα.

Οι Μεσσήνιοι, από την πλευρά τους, πήγαν να απειλήσουν στο 70′, όταν από λάθος των Ιωάννου και Μουστάκη, η μπάλα έφτασε στον Οσμάναγκιτς, αλλά τελικά ο Ιωάννου απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 88′ ο Γκοτσούλιας από θέση βολής έπιασε αέρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μακρίδης σούταρε από δεξιά, δεν ήταν όμως καλό το τελείωμά του και έφυγε άουτ η μπάλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατοίκος του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Αναστασάκη και την Κομισοπούλου, αμφότεροι του Συνδέσμου Χανίων.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Βλαχομήτρος (62′ Μακρίδης), Βουκμίροβιτς (87′ Παπατζίκος), Κουιρουκίδης (78′ Πογοσιάν), Kρητικός.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Σωτήρης Λυμπερόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Νασέρ (46′ Πέεφ), Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος (46′ Οσμάναγκιτς), Ηλιόπουλος, Ελ Ιντρίσι, Μπουσμπίμπα.