Γιουβέντους – Πόρτο 3-2: Μέγας Σέρτζιο Ολιβέιρα έστειλε τους Δράκους στην 8άδα του Champions League

Ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ πέτυχε τα δύο γκολ της Πόρτο στην ήττα από τη Γιουβέντους στο Τορίνο και έστειλε τους Δράκους στην προημιτελική φάση

Τεράστια πρόκριση για την Πόρτο που πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με γλυκιά ήττα από την Γιουβέντους στην παράταση!

Οι «δράκοι» του Κονσεϊσάο ηττήθηκαν 3-2 (2-1 στην κανονική διάρκεια) από την Γιουβέντους, αλλά σε συνδυασμό με τη νίκη τους 2-1 στο «Ντραγκάο» στο πρώτο ραντεβού, πήραν μία σπουδαία πρόκριση!

Η Πόρτο μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυναμικά πιάνοντας στον ύπνο τη Γιουβέντους. Και αφού είχε διπλή ευκαιρία με δοκάρι στο 6' με τον Ταρεμί, στο 19' η πορτογαλική ομάδα άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του πρώην άσου του ΠΑΟΚ, Σέρτζιο Ολιβέιρα (0-1). Οι παίκτες του Πίρλο έκαναν ώρα για να συνέλθουν καθώς μέχρι το ημίχρονο δεν είχαν κατορθώσει να απειλήσουν την ομάδα του Κονσεϊσάο.

Η Γιουβέντους βγήκε μεταμορφωμένη στο γήπεδο μετά τη διακοπή για το ημίχρονο και στο 49' ο Κιέζα ισοφάρισε (1-1) βάζοντας ξανά τους Μπιανκονέρι στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ από το 54' άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς καθώς αποβλήθηκε ο Ταρεμί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η πολιορκία της Γιουβέντους άρχισε και αφού πρώτα ο Κιέζα σημάδεψε το δοκάρι σε άδειο τέρμα στο 56', στο 63' με εξαιρετική κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κουαδράδο πέτυχε το 2-1 και έφερε το ζευγάρι στα... ίσια.

Η Γιουβέντους συνέχισε να πολιορκεί μέχρι το φινάλε. Σκόραρε με τον Μοράτα στο 90' αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ είχε και δοκάρι με τον Κουαδράδο στο 94'. Η κανονική διάρκεια έληξε στο 2-1, όπως και το πρώτο ματς, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η εξέλιξη του αγώνα στην παράταση ήταν συγκλονιστική καθώς στο 115' ο Σέρτζιο Ολιβέιρα με καταπληκτική εκτέλεση φάση έγραψε το 2-2 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην Πόρτο.

Ωστόσο η Γιουβέντους δεν είχε πει την τελευταία λέξη της καθώς στο 117' πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ (3-2) με κεφαλιά του Ραμπιό. Δεν της ήταν όμως αρκετό καθώς χρειαζόταν ένα ακόμη για να πάρει το εισιτήριο για την οχτάδα.