Europa league: Στα ημιτελικά Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στα ημιτελικά του Final-8 του Europa League προκρίθηκαν Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Ιταλοί επικράτησαν 2-1 της Λεβερκούζεν και στον ημιτελικό, θα αντιμετωπίσουν το νικητή του Σαχτάρ ΝτόνετσκΒασιλεία.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 15’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με πλασέ του Μπαρέλα με το εξωτερικό από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Έξι λεπτά αργότερα (21’), ο Ρομέλου Λουκάκου με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ, με την Λεβερκούζεν να μειώνει άμεσα στο 24’ σε 2-1 με σουτ του Χάβερτζ έπειτα από πάσα του Φόλαντ.

Στην ημιτελική φάση πέρασε έστω και δύσκολα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» χρειάστηκαν ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης για να κάμψουν την αντίσταση της Κοπεγχάγης, επικρατώντας με 1-0. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι Αγγλοι ήταν ανώτεροι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης Γιόνσον, να κάνει εκπληκτικές επεμβάσεις, τόσο στο 90λεπτο του αγώνα, όσο και στην παράταση, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο κόλπο της πρόκρισης.

Ωστόσο, το πέναλτι που κέρδισε η Γιουνάιτεντ και εκτέλεσε εύστοχα ο Φερνάντες στο 95', της έδωσε αυτό που ήθελε. Οι παίκτες του Σόλσκιερ έχαναν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, καθώς σημάδεψαν τρεις φορές το δοκάρι, ενώ συνολικά ο Γιόνσον είχε 13 αποκρούσεις στο παιχνίδι!