Εθνικός Μελιγαλά-Αβία 4-1: Έσπασε το ρόδι και ελπίζει…

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Εθνικός Μελιγαλά καθώς επιβλήθηκε με 4-1 της Αβίας για την 15η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας Μεσσηνίας.

Οι κυανόλευκοι είχαν σημειώσει έξι τέρματα σε 13 αγωνιστικές έως τώρα αλλά το απόγευμα της Κυριακής ξέσπασαν και πήραν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και της μάχης για την παραμονή, απέναντι μάλιστα σε μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς 33 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Κανελλόπουλος ανατράπηκε από τον Λυκουρέζο και ο Ψηλοπαναγιώτης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κανελλόπουλος και έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και είχαν άμεση απάντηση καθώς στο 5ο λεπτό μετά από φάουλ του Παναγιώτη Καρδάση ο Μαλίκι έγινε κάτοχος της μπάλας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 1-1.

Οι κυανόλευκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και απείλησαν στο 26′ με γυριστό σουτ του Κανελλόπουλου ενώ ο ίδιος είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κολοκούβαρου στο 28′. Η υπέροχη των γηπεδούχων καρποφόρησε τελικά στο 33′ όταν από κάθετη πάσα του Σαραντόπουλου ο Πουλάκος πέρασε και τον Κολοκούβαρο και έγραψε το 2-1. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον ιδιαίτερα δραστήριο Παναγιώτη Καρδάση να επιχειρεί το σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπανικολού.

Η Αβία είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο όταν μετά από κόρνερ του Τσουλάκου ο Κ. Κορμπής έπιασε την κεφαλιά αλλά Παπανικολός έδιωξε στη γωνία του.

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά δύο τερμάτων στο 69′ με σουτ του Κανελλόπουλου Ενώ δύο λεπτά μετά ο Ξυδιάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Μακρής με κεφαλιά έγραψε το τελικό 4-1.

Εθνικός Μελιγαλά: Παπανικολός, Διακουμάκος, Αναστασίου (52’ Ζύλφο), Μακρής, Μάραντος, Γρ. Παπαγεωργίου, Ράπτης, Τσίκας (53’ Ξυδιάς), Πουλάκος, Σαραντόπουλος (85’ Χιλίαρχος), Κανελλόπουλος.
ΑΕ Αβίας: Κολοκούβαρος, Παπαδέας, Ξυνός, Λυκουρέζος (36’ Μπουζαλάς), Γ. Καρδάσης, Ε. Τσουλάκος, Κ. Κορμπής, Δ. Μητσέας (62’ Γεωργουλέας), Μαλίκι, Δ. Κορμπής, Π. Καρδάσης (73’ Χ. Μητσέας)