Εργοτέλης-Καραϊσκάκης 0-1: Άλωσε το Παγκρήτιο ο Καραϊσκάκης (βίντεο)

Ο Εργοτέλης προερχόταν από δύο σερί νίκες και ευελπιστούσε πως απέναντι στην τελευταία ομάδα της βαθμολογίας, Καραϊσκάκη, θα κατάφερνε να επιστρέψει στις επιτυχίες και να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τίποτα από αυτά ομως δεν έγινε καθώς η ομάδα της Ηπείρου πήρε μεγάλο διπλό με 1-0 μέσα στο Παγκρήτιο για την 16η αγωνιστική της Super league 2, σκορπίζοντας προβληματισμό στην ομάδα του Ταουσιάνη η οποία ολοκλήρωσε μία καταστροφική εβδομάδα.

Ο Εργοτέλης είχε ανούσια κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν δύο φορές τον Κατσιμήτρο, στο 8′ και στο 34’με τον Μπρέμπο, πριν έρθει η μεγαλύτερη φάση για τους γηπεδούχους στο 45′ με δοκάρι του Σερβιλάκη.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γιάννης Ταουσιάνης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στο παιχνίδιτους Μανουσάκη και Μπουρσέλη, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε για τον εργοτέλη που δεν μπορούσε να κάνει καθαρή ευκαιρία.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τον τρόπο να παγώνουν το παιχνίδι και στο 71′ πάγωσαν και Παγκρήτιο όταν ο Μαραθωνίτης με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης βγήκε μαζικά στην επίθεση, έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπουρσέλη στο 86′ και τον Κόνραντ στο 95′, αλλά οι Ηπειρώτες κράτησαν το τρίποντο που ήταν το πρώτο τους εκτός έδρας τη σεζόν.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (78′ Κόνραντ), Νεράλ (26′ λ.τ Κατσούρι), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Άμπι, Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Πατρινός (46′ Μπουρσέλης), Κοκκίνης (71′ Κούατενγκ).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Χατζηδίμπας, Δούμτσιος (83′ Νταλακούρας), Δερμιτζάκης (66′ Μαύρου), Ναμίμ, Τάμπας, Μπεκατώρος, Μπρέμπος (60′ Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς.