Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 0-2: «Φωτιά» με το… καλησπέρα στα πλέι άουτ έβαλε η ΑΕΛ

Ντουρμισάι και Νούνιτς πέτυχαν τα γκολ των Θεσσαλών

Με σπουδαία νίκηοξυγόνο στη μάχη της παραμονής ξεκίνησε η ΑΕΛ τα πλέι άουτ της Super League, καθώς έφυγε με το διπλό από τη Ριζούπολη, νικώντας 2-0 τον Απόλλων Σμύρνης.

Με γκολ που σημείωσαν οι Ντουρμισάι (67’) και Νούνιτς (96’), οι Θεσσαλοί πήραν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την συνέχεια, τόσο για την βαθμολογία όσο και για την ψυχολογία στο μεγάλο στοίχημα της παραμονής.

Το ντεμπούτο του Μάκη Χάβου δεν έφερε… γούρι στην «ελαφρά ταξιαρχία», που μπήκε με το… αριστερό στα play out και μπορεί προς το παρόν να μην ανησυχεί ιδιαίτερα με 18 βαθμούς, ωστόσο, σαφώς και δεν θα πρέπει να αισθάνεται ήσυχη.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίωρο και πλησίασαν δύο φορές στο γκολ, στο 13΄ με τον Νάγκι να διώχνει σωτήρια την κεφαλιά του Λισγάρα και στο 27΄ με την λανθασμένη μπαλιά του Μπεντινέλι στον αφύλακτο Ντάουντα.

Η «απάντηση» της ΑΕΛ ήρθε στο 35΄ με την κεφαλιά του Ντουρμισάι να διώχνει με τα πόδια ο Βέρχουλστ. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στο 54΄, όταν το σουτ του Μπεντινέλι έξω από την περιοχή σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού, ενώ στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ του Κολ πέρασε άουτ.

Τελικά, η ομάδα που κατάφερε να σκοράρει ήταν η Λάρισα. Ήταν το 67ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα στην περιοχή, με τελικό αποδέκτη τον Ντουρμισάι, ο οποίος δεν αστόχησε με πλασέ (1-0).

Στο 84΄ ο Νάγκι κράτησε το μηδέν στην εστία του στο κοντινό σουτ του Σλίβκα, ενώ στο 89΄ η ΑΕΛ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Ακούνια.

Το «τρίποντο» των Θεσσαλών «σφράγισε» στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νούνιτς με πλασέ στην άδεια εστία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκεθ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (72′ Λαγός), Σλίβκα, Μπεντινέλι, Μαρκ Φερνάντεθ (72′ Μουνιέ), Τσιλούλης (52′ Κολ), Ντάουντα (53′ Ιωαννίδης).

ΛΑΡΙΣΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Μπέρτος, Πινακάς (78′ Μπεν Χατίρα), Στίφλερ (86′ Σπαρβ), Κολομπίνο, Ακούνια, Μουκαντζό (57′ Mιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι (78′ Νούνιτς).