Εργοτέλης-Χανιά 0-1: Άλωσαν το Παγκρήτιο και έβαλαν φωτιά στην κορυφή! (βίντεο)

Τα Χανιά έβαλαν… μπουρλότο στο Παγκρήτιο στάδιο καταφέρνοντας με το γκολ με κεφαλιά του Τάσου Δημητριάδη στο χρόνο των καθυστερήσεων να πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, τον οποίο κέρδισαν με 1-0, για την 15η αγωνιστική της Super league 2!

Το κρητικό ντέρμπι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τα Χανιά να καταφέρουν στο τέλος και να σφραγίζουν τη μεγάλη νίκη. Ολα ξεκίνησαν μετά την εξαιρετική σέντρα από τον Καμαρά, με τον Δημητριάδη να σηκώνεται πολύ ψηλά στην άμυνα του Εργοτέλη και με καρφωτή κεφαλιά να νικά τον Κατσιμήτρο, ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο κατά την επίτευξη του όσο και μετά το τέλος του αγώνα.

Τα Χανιά επιβεβαιώνουν έτσι την αγωνιστική άνοδο που παρουσιάζουν αυτό το διάστημα με τη συνολική εμφάνιση που είχαν σ’ αυτό το παιχνίδι. Παράλληλα, πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα τον Εργοτέλη για την ήττα του α’ γύρου στα Περβόλια.

Τα Χανιά, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστησαν σε ευκαιρίες (καλύτερες αυτές με τους Πλέγα στο 5′, Κάρλος στο 25′) ενώ στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης ισορρόπησε, έχοντας την καλύτερη του φάση στο 61’ με την κεφαλιά του Μαζουλουξή που πέρασε μόλις έξω από τα δοκάρια του Κουτσοβασίλη.

Τη στιγμή που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, τα Χανιά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καταφέρνοντας να φτάσουν στη νίκη με το γκολ του Δημητριάδη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, μια νίκη που τ’ ανεβάζει ακόμα παραπάνω στην βαθμολογία, ενώ μειώνει την απόστασή τους από τις πρώτες θέσεις.

Από την άλλη πλευρά, ο Εργοτέλης χάνει για δεύτερη στη σειρά αγωνιστική, γνωρίζοντας την ήττα μετά από αυτή που υπήρξε την προηγούμενη αγωνιστική απ’ τον Λεβαδειακό.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (81′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλαχί – Απι (55′ Τσέλιος), Μπουτσάκης (81′ Αλεξάκης), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (75′ Πατρινός), Κόνραντ (55′ Μπουρσέλης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (66′ Δημητριάδης), Παναγιωτούδης (90′ Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90′ Σουντουρά), Βρεττός (56′ Μασένα), Διαμαντόπουλος.

Πηγή: athlitiko.gr

Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1: Πολύτιμος βαθμός για τους Κρητικούς

Όρθιος και στην Λάρισα έμεινε ο ΟΦ Ιεράπετρας αποσπώντας βαθμό (1-1) από τον Απόλλωνα για την 15η αγωνιστική της Super League 2, επεκτείνοντας σε τρείς αγώνες το αήττητό τους. Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να φτάσουν τους 11 βαθμούς με τον Απόλλωνα να φτάνει τους 15.

Οι Θεσσαλοί, κέρδισαν πέναλτι με τον Μόρα στο 10′ το έχασε όμως ο Γιάκος, όμως ένα λεπτό μετά ο στόπερ του Απόλλωνα με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πόντο με σουτ του Αποστολίδη στο 78′ για το τελικό 1-1.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Γκόλιας, Καρρίκι, Μόρας, Γιάκος, Σκούπρας, Λίταινας (74′ Μπαστιάνος), Μπάμπης, Χατζής, Ντα Κάμπο (74′ Μπαλογιάννης), Αθανασιάδης (90′ Γκουντρουμπής).

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (46′ Καψάλης), Χιντζίδης, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου, Φουάσης (59′ Ντούνης), Βογιατζής (59′ Τεγούσης), Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Ντάλα Κόστα (41′ λ.τ Ζήσης).