«Επτάψυχη» ΑΕΚ, 77-68 την Στρασμπούρ συνεχίζει αήττητη στα play off του BCL

Παρά τις σημαντικές απουσίες η Ένωση έκανε το 2/2 και μαζί σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ του Basketball Champions League πανηγύρισε η ΑΕΚ που νίκησε και τη Στρασμπούρ με 77-68 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά.

Η ελληνική ομάδα παρά τις πολλές απουσίες -παρατάχθηκε με μόλις 10 παίκτες στη σύνθεσή της- βρήκε τις λύσεις και με όπλο την εξαιρετική της άμυνα στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη.

Ωστόσο στις απουσίες των Ζήση, Γκίκα, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Ματσιούλις, Μορέιρα ήρθε να προστεθεί και ο Μόουζες που τραυματίστηκε λίγο πριν από το φινάλε και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, σε μία βραδιά που ο Μέικον έμεινε στα 3/11 σουτ. Παίκτης κλειδί όμως αποτέλεσε ο Χρυσικόπουλος και στις δύο πλευρές του παρκέ καθώς μέρα από τους 15 πόντους βοήθησε σε όλους τους τομείς ειδικά αμυντικά. Παράλληλα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήρε πολύ σημαντικές λύσεις από τους Μωραΐτη, Γόντικα και Μαυροειδή.

Οι Γάλλοι με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να ανοίξουν την υπέρ τους διαφορά (13-22) στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Ένωση στη συνέχεια βρήκε ισορροπία, ροκάνισε τη διαφορά και με τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Λάνγκφορντ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-36.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (56-56), με τους Γάλλους να μπαίνουν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 64-61 στο 34′.

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό με χαμηλό σχήμα, πήρε ενέργεια από την άμυνά της και το σημαντικότερο βρήκε σουτ πίσω από τα 6,75μ. Δύο τρίποντα από τον Χρυσικόπουλο και από ένα των Μωραΐτη και Μόουζες έχτισαν ένα επιμέρους 14-2 για την ΑΕΚ που προηγήθηκε με 75-66 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η άμυνά της συνέχισε να εγκλωβίζει τη Στρασμπούρ με την ΑΕΚ να συντηρεί και τη διαφορά φτάνοντας στην επικράτηση με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3), Λάνγκφορντ 19, Λοτζέσκι 5 (1), Μέικον 9 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9, Μόουζες 8 (2), Ρογκαβόπουλος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 14 (2), Λάνσντοουν 10 (2), Μέιγ 10 (2), Ουντάνο 6, Γουέινραϊτ 4, Καβαλιέρ 7 (1), Τζέφερσον 11 (1), Μορίν 6, Τσικαμπού.