Επέστρεψε στις νίκες ο Λεβαδειακός, 3-0 τον Παναθηναϊκό Β (vid)

Ο Λεβαδειακός με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο νίκησε τον Παναθηναϊκό Β’ με 3-0 και έκανε ακόμη ένα βήμα πρωτιάς.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, ο Λεβαδειακός νίκησε τον Παναθηναϊκό Β᾽ με 3-0 και είναι μια… ανάσα από το να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στον νότιο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο να σκοράρουν δύο φορές και να… καθαρίσουν το ματς. Στο 3′ ο Μουτίνιο εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση της μπάλας από τον Νταμπίζα και με σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 1-0 ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο σκόρερ των Βοιωτών σημάδεψε το δοκάρι. Το 2-0 ήρθε στο 10′, όταν μετά από σέντρα του Κονέ, ο Μπαρμπόσα με το κεφάλι νίκησε τον Μαργκόνο. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, μετά από κόρνερ του Βήχου, ο Μπαχανάκ πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός σήκωσε το πόδι από το… γκάζι, ο ρυθμός έπεσε και το ”τριφύλλι” είχε μία καλή στιγμή με τον Αθανασακόπουλο στο 50′. Οι πρωτοπόροι του νοτίου ομίλου απείλησαν εκ νέου με Κονέ και Δούμτσιο αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε.

Ο Τσιριγώτης σπατάλησε μια καλή στιγμή για την ομάδα του, έξι λεπτά μετά, καθώς το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή ήταν αδύναμο, με τον Μαργκόνο να βγάζει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Βρακά, στο 90′, μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Λιάγκας, Μπαχανάκ, Βήχος (63’ Παναγιώτου), Νίκας, Συμελίδης (67’ Μανιώτης), Κονέ (76’ Ροβίθης), Μουτίνιο (46’ Δούμτσιος), Μπαρμπόσα (46’ Μυτίδης), Βρακάς.

Παναθηναϊκός Β᾽: Μαργκόνο, Ρόμπι, Νταμπίζας (63’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης (52’ λ.τ. Κούτσιας), Ηλιάδης (63’ Δημητρίου), Θεοχάρης (76’ Ματσαδές), Μαραθωνίτης (76’ Αλμπάνης), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης