Τι έγινε στην 24η αγ. της Super League 2- Κορυφή η Καλαμάτα, άφησε βαθμούς η Κηφισιά στη Ζάκυνθο

Το ματς του Λεβαδειακού στο Αιγάλεω αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού και η Καλαμάτα χάρη στο νικηφόρο 0-1 στη Ρόδο επί του Διαγόρα έπιασε τους Βοιωτούς στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου, έχοντας όμως και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Το κρητικό ντέμρπι μεταξύ ΟΦ Ιεράπετρας και Επισκοπής βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ρεθύμνου με 0-1 που απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη διακεκαυμένη ζώνη και δεν απειλείται, ενώ Εργοτέλης και Καραϊσκάκης έμειναν στο 0-0 με την ομάδα της Άρτας να παραμένει ελάχιστα πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις.

Το νικηφόρο σερί της Κηφισιάς πήρε τέλος μετά το 1-1 στη Ζάκυνθο, η οποία παραμένει ουραγός, αλλά βαθμολογικά συνεχίζει να ελπίζει. Καλλιθέα και Ρόδος κλείνουν στις 17:00 το σημερινό πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής.

Ζάκυνθος – Κηφισιά 1-1
Σκόρερ: 8′ Τσιμέλι – 56′ Παπασάββας

Το νικηφόρο σερί της Κηφισιάς πήρε τέλος στη Ζάκυνθο μετά το ισόπαλο 1-1, με την αθηναϊκή ομάδα να ανεβαίνει στην 3η θέση, ισόβαθμη με τα Χανιά, και τη Ζάκυνθο, αν και στην τελευταία θέση, να συνεχίζει να ελπίζει. Η ομάδα του Ιονίου είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να δημιουργεί τελικές, αντίθετα με την Κηφισιά, η οποία είχε δύο απειλητικές στιγμές με Βαζ και Κουϊρουκίδη.

Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 38′ με κεφαλιά του Τσιμέλι, όμως στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και με κεφαλιά του Παπασάββα στο 56′ έφτασαν στην ισοφάριση. Όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι άνοιγε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να το βρουν. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ζάκυνθος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μέντεζ στο 88′ με τον αμυντικό Καλλιβωκά να τον αντικαθιστά για τα τελευταία λεπτά.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μέντεζ, Οντόνε, Καραμί, Καλλιβωκάς, Άργκους, Σούρμπης (86′ Ντάσης), Κιτοκό (67′ Κοναγκάγια), Ελ Γκανάσι, Νικολακόπουλος (77′ Λάμπογλου), Εντουάρντο (46′ Μπαζάν), Τσιμέλι

Κηφισιά (Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (64′ Σμπώκος), Παυλάκης (82′ Σωτηράκος), Καλλέργης (86′ Πρίτσας), Μκρτσιάν, Γκότοβος, Παπασάββας, Οικονομίδης, Παλασέβσκι (46′ Ντοριβάλ), Ρικάρντο Βαζ, Κουϊρουκίδης (82′ Γιαννιτσάνης)

ΟΦ Ιεράπετρας – Επισκοπή 0-1
Σκόρερ: 73′ Σταθόπουλος

Στη μέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε η Επισκοπή που πήρε το κρητικό ντερμπάκι με 0-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος παραμένει κοντά στις επικίνδυνες θέσεις. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο. Ο ΟΦ Ιεράπετρας κυκλοφορούσε την μπάλα, με την Επισκοπή σταδιακά όσο περνούσαν τα λεπτά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί τις καλύτερες στιγμές στο παιχνίδι. Αρχικά στα πρώτα λεπτά ο Μπαρμπόσα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μανουσάκη, ο οποίος στη συνέχεια σταμάτησε και την προσπάθεια του Σουμπασάκη, κρατώντας ξανά το μηδέν στην εστία του.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε πολύ καλές ευκαιρίες με τον Λεμονή, τον Μεσιδόρο και τον Χιμένεθ, αλλά στο 73′ η Επισκοπή ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ του Σταθόπουλου που έκανε το 0-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ρεθύμνου. Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΙ είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ με τον Νεκούλ, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής του ΟΦ Ιεράπετρας Σταΐκος Βεργέτης συνεχίζει να ταλαιπωρείται από τον κορονοιό γι’ αυτό δεν βρέθηκε ξανά στον πάγκο της ομάδας του.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τσαγκατάκης): Μανουσάκης, Ντέτλερ, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο, Νεκούλ, Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής, Χιμένεθ (77′ Κατάλντι), Βιβάνκο, Αντερέγκεν

Επισκοπή (Βέλιτς): Ψαρράς, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος, Νταρζίσιο, Πολυχρόνης

Εργοτέλης – Καραϊσκάκης 0-0
Χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ισόπαλοι Εργοτέλης και Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο στάδιο, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνουν για την παραμονή. Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε μια ευκαιρία με κεφαλιά του Κωστανάσιου, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Άρτας ήταν πολύ επικίνδυνη και θα μπορούσε να είχε πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Ντοναλντόνι και Κορέλας είχαν τρεις καλές στιγμές μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Το δεύτερο μέρος είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα του λεπτά και από τις δύο ομάδες. Ο Κωστανάσιος δημιούργησε άλλη μια καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, όμως ο Καραϊσκάκης έφτασε πιο κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις με Πέδρο, Νταλακούρα και Κλιγγόπουλο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κόνρααντ, όμως το τέρμα δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ με το 0-0 να διατηρείται ως το τέλος.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ποζατζίδης (29′ λ.τ Σερβιλάκης), Κατσούρρι (72′ Πατρινός), Μίκο (87′ Κουτάντος), Κόλα, Σαρρής, Νεράλ (72′ Ντουμάνης), Πέϊος, Άμπι, Κόνρααντ, Κωστανάσιος

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος): Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος (46′ Γαλεάδης), Κορέλας (59′ Νταλακούρας), Φαν Ίπερεν, Ντοναλντόνι, Κλιγγόπουλος, Χελοβάνι (59′ Δερμιτζάκης), Γιαννιώτης, Βαφειάδης (87′ Μίλιτς), Πέδρο (59′ Ναζίμ)