Διαγόρας -Καλαμάτα 0-1: Τρίποντο κορυφής με Γρίβα!

Με τον Φρίξο Γρίβα να ανοίγει λογαριασμό με την μελανόλευκη φανέλα η Καλαμάτα πήρε σπουδαίο διπλό με 1-0 στη Ρόδο επί του Διαγόρα και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας το Λεβαδειακό (44 βαθμ.), ο οποίος δεν αγωνίστηκε ούτε σήμερα καθώς αναβλήθηκε δεύτερο σερί παιχνίδι του λόγω κορονοϊού.

Οι μελανόλευκοι πήραν μία επαγγελματική νίκη για την 24η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Super Leagie 2, σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Aφού ως… συνήθως σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυνατά στο δεύτερο και ο Γρίβας με συρτό σουτ στο 66′ νίκησε τον Μπίντζη σημειώνοντας το τέρμα που έκρινε το νικητή.

Πως έπαιξε

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε 11άδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στον Βλαχιώτη καθώς επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος και Φελίπε αντί των Τάτου, Μαβινγκά, Παυλίδη και Μπόρχες.

O 51χρονος τεχνικός διατήρησε το 4-3-3 με τους Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο κεντρικό δίδυμο μπροστά από τον τερματοφύλακα Ταΐρη, ενώ οι Κωνσταντινόπουλος και Μοζέρ ήταν οι δύο πλάγιοι χαφ.

Τριάδα στην μεσαία γραμμή οι Ματέους, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος με τον βραζιλιάνο “εξάρι”, Γρίβας και Φελίπε στα δυο άκρα της επίθεσης και κορυφή ο Λουκίνας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με διάθεση να ελέγξουν το παιχνίδι και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 15λεπτο χωρίς όμως επί της ουσίας να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Ταΐρη. Η Καλαμάτα ανέβηκε στο γήπεδο ιδιαίτερα μετά το 20ο λεπτό και είχε την πρώτη υποψία ευκαιρίας το 22’ όταν ο Παπατόλιος έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Λουκίνας δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

Ο Διαγόρας απάντησε στο 23’ με σουτ του Μπατσιάνου το οποίο πέρασε άουτ από το οριζόντιο ενώ η καλύτερη στιγμή για την Καλαμάτα ήρθε στο 38ο λεπτό όταν ο Παπατόλιος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπίντση. Το πρώτο μέρος οδηγήθηκε στη λήξη του με μία κεφαλιά του Λουκίνα που πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπαστιάνο να δοκιμάζει το πόδι του από μακρυά χωρίς να ανησυχήσει τον Ταΐρη ενώ λίγο μετά οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Μουμίν να αποχωρεί και στην θέση του να περνά ο Μπούμπας.

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα και στο 58’ ο Ματέους είχε σουτ άουτ ενώ έγινε ακόμη πιο επιθετική με την είσοδο του Παυλίδη στο 62’. Η υπεροχή της Καλαμάτας καρποφόρησε στο 66′ όταν ο Γρίβας έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με συρτό σουτ νίκησε τον Μπίντση για το 0-1.

Η Μαύρη Θύελλα έκανε καλή διαχείριση στη συνέχεια και δεν κινδύνευσε από τους γηπεδούχους. Είχε ένα σουτ άουτ με τον Λουκίνα στο 85’, στο ματς πέρασαν οι Σκεντεράϊ, Λουπάνο με το ματς να σβήνει και την Καλαμάτα να μην απειλείται και να φτάνει στη νίκη και την κορυφή.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κάλλης – Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής)

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τοπάλ, Μουμίν (50’ λ.τρ. Μπούμπας), Λαμπίρης (87’ Μιράντα), Τσιαντούλας (75’ Μπλάνκο), Σίνγκ (75’ Παραστατίδης), Μπαστιάνος, Ζούνης.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Μoζέρ, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Ματέους, Παπατόλιος (90’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος (62’ Παυλίδης), Φελίπε (90’ Σκεντεράϊ), Γρίβα (82’ Κόκκορης), Λουκίνας