Χανιά – Καλαμάτα 1-1: Φτωχή συγκομιδή στα Περιβόλια (φωτο & βίντεο)

Η Καλαμάτα προηγήθηκε στο σκορ με τον Πασά, είχε χαμένο πέναλτι με τον ίδιο και τελικά ισοφαρίστηκε από τα Χανιά στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Super League 2

Τα είχε όλα το ντέρμπι της Κρήτης μεταξύ των Χανίων και της Καλαμάτας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται τελικά ισόπαλες σε 1-1 μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση αλλά και έντονες συγκινήσεις.

Η Καλαμάτα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τέρμα του Πασά ενώ ο ίδιος έχασε απέναντι στο 69'. Τα Χανιά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ελευθεριάδη στο 73’ και να διατηρήσουν το αήττητο της έδρας αλλά και το +5 στη βαθμολογία από τη Μαύρη Θύελλα, αλλά αμφότεροι κινδυνεύουν να χάσουν την επαφή με την Καλλιθέα που αύριο αγωνίζεται κόντρα στον Γιούχτα και έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού στα Περιβόλια οι 3 κόκκινες κάρτες, δυο για τους γηπεδούχους και μία για την Καλαμάτα στον Αρίμπας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

View this post on Instagram

A post shared by KALAMATA FC (@fckalamata_official)

Το ματς

Τα Χανιά ξεκίνησαν δυνατά, είχαν δυο απανωτά κόρνερ στις πρώτα λεπτά και την πρώτη απειλή από τον Μάναλη στο 8’, αλλά η Καλαμάτα ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το πρώτο τέταρτο επιχειρώντας να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να γίνει απειλητική προς την εστία του Καλογεράκη. Η πρώτη καλή φάση για τη Μαύρη Θύελλα ήρθε στο 19′ με την κεφαλιά του Καρασαλίδη να φεύγει άουτ.

Οι Κρητικοί πήραν ξανά την κατοχή και έφτασαν κοντά στο γκολ με πλασέ του Νίλι στο 33ο λεπτό που έδιωξαν οι αμυντικοί της Καλαμάτας. Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το 0-1 όταν έγινε η κάθετη πάσα στον κενό χώρο, Μπάτζιος και Καλογεράκης δε συνεννοήθηκαν σωστά με τον Πασά να τσιμπάει την μπάλα και σε κενή εστία να δίνει το προβάδισμα στη Μαύρη Θύελλα.

420054076-1121679882277590-5224193841688542248-n

Το δεύτερο ημίχρονο πήρε φωτιά από το ξεκίνημα. Η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Αρίμπας είδε δεύτερη κίτρινη σε μαρκάρισμα στο Μάναλη. Τα Χανιά άσκησαν πίεση και στο 58′ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Σιλά έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και παραλίγο να μπει αυτογκόλ καταλήγοντας σε κόρνερ.

Στο 66′ σε μαρκάρισμα του Κατάλντι από τον Λεμονή ο Πουλικίδης υπέδειξε πέναλτι. Ο διαιτητής απέβαλε τον μέσο των Χανίων αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε την εκτέλεση του Πασά διατηρώντας ζωντανή την ομάδα του.

420073360-1121679745610937-2290838863189702467-n

Και αφού δεν έγινε το 0-2, ήρθε το 1-1 επτά λεπτά αργότερα όταν ο Ελευθεριάδης με μια πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τα Χανιά. Ο γηπεδούχοι αύξησαν στην πίεση και απείλησαν με τον Μαζουλουξή στο 82’ να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ ενώ στο 88’ ο Μάναλης βγήκε τετ α τετ με τον Κόβαλ αλλά ο Ουκρανός τερματοφύλακας που έκανε ντεμπούτο με τη μελανόλευκη, απέκρουσε σωτήρια.

Τα Χανιά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές καθώς στο 95ο λεπτό ο Πουλικίδης απέβαλε τον Βουό για επικίνδυνο μαρκάρισμα ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά η εκτέλεση φάουλ του Κάτσε έφυγε μόλις άουτ.

420075718-1121679768944268-5576288718495557015-n

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (79’ Νίκολιτς), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σιλά (79’ Σερβιλάκης); Λεμονής, Τσέλιος (59’ Βουό), Ντίας, Νίλι, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μάναλης

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Κόβαλ, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Κάτσε, Κατάλντι (84’ Κάνιας), Ματέους Αλβες (79’ Κωτσόπουλος), Ακόστα (79’ Γρίβας), Πασάς (84’ Μπαράλες), Ελιβέλντο (51’ Κωστούλας)

420059504-1121679815610930-8989547541230490526-n

420092560-1121679868944258-262047609661654289-n

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (ΕΠΣ Δράμας)

Α’ βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Β’ βοηθός: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

4ος Διαιτητής: Δημήτρης Μπεκιάρης (Κορίνθου).

*Η ΠΑΕ Καλαμάτα με ανακοίνωσή της ευχαρίστησε τα Χανιά για την φιλοξενία:

Η ΠΑΕ Καλαμάτα ευχαριστεί την ομάδα των Χανίων για την άριστη φιλοξενία που είχε η αποστολή μας και υποσχόμαστε να την ανταποδώσουμε στον αγώνα που θα γίνει στην Καλαμάτα στη διάρκεια των playoffs.”