Με buzzer beater του Σαρδέλη ο Παναθηναϊκός Β 3-2 τον Ηρακλή (vid)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-2 τον Ηρακλή χάρις σε γκολ που σημείωσε ο Καλαματιανός μέσος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Τη νίκη 3-2 πήρε σήμερα (25/11) ο Παναθηναϊκός Β’ στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή, σε ένα ματς που είχε δραματικό φινάλε καθώς κρίθηκε στο γκολ που σημείωσε ο Σαρδέλης του «τριφυλλιού» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Super League 2, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ όταν ο Πατράλης βγήκε τετ α τετ με τον Ξενόπουλο, που απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Τόμας πήρε το “ριμπάουντ” και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός Β’ ισοφάρισε στο 34′, όταν ο Αθανασακόπουλος έσπασε τη μπάλα στον Μπιλάλ κι εκείνος με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1 και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη δεύτερη ομάδα του τριφυλλιού.

Στο 43′ οι πράσινοι έκαναν την ανατροπή, καθώς σε αντεπίθεση τεσσάρων με τρεις, ο Αθανασόπουλος πάτησε περιοχή, ανατράπηκε ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι με τη μπάλα να φτάνει στον Μπιλάλ που πλάσαρε για το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι όταν ο Γιουμπιτάνα έπεσε πάνω στον Τερεζίου και στο 52′ ο Μελούνοβιτς ισοφάρισε σε 2-2.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη όταν μετά από ωραία μεταβίβαση του Ανδρικόπουλου ο Σαρδέλης βγήκε απέναντι στον Βελλίδη και με ένα άγγιγμα της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα, για το τελικό 2-3.

ΓΚΟΛ: 13′ Τομάς, 54′ πεν. Μελούνοβιτς/34′, 43′ Μπιλάλ και 90+1′ Σαρδέλης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (46′ Κωστούλας), Α. Παπαστεριανός, Βιτλής, Σίλβα (89′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα, Πατράλης, Άλεξιτς (46′ Μελούνοβιτς), Τομάς, Τότσκα (46′ Μανουσάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (66′ Ανδρικόπουλος), Έμπο, Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος (75′ Καραμπάς), Ρόμπι, Τερεζίου (75′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (66′ Σαρδέλης).