ATP Finals: Στον τελικό οι Μεντβέντεφ, Τιμ απέκλεισαν Ναδάλ και Τζόκοβιτς (βίντεο)

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ και ο Ντομινίκ Τιμ θα κοντραριστούν σήμερα (22/11, 20:00) για τον τίτλο των ATP Finals μετά τις μεγάλες νίκες τους επι των Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς αντίστοιχα, τους ημιτελικούς του Σαββάτου.

Ο 24χρονος Ρώσος αιφνιδίασε τον Ισπανό θρύλο και πήρε μία τεράστια νίκη με 3-6, 7-6(7-4), 6-3.

Ο Μεντβέντεφ έγινε ο μόλις τρίτος τενίστας που κερδίζει με ανατροπή τον Ράφα σε best of three αγώνα σε σκληρή επιφάνεια (σε 178 ματς συνολικά…) και θα είναι ο αντίπαλος του Ντομινίκ Τιμ που νωρίτερα το Σάββατο απέκλεισε τον Τζόκοβιτς.

Το πρώτο σετ κρίθηκε με 6-3 υπέρ του Ναδάλ, ενώ στο δεύτερο ο Ρώσος κέρδισε στο τάι μπρέικ με 7-4.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε σε τρίτο σετ, με τους δύο τενίστες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 3-3. Εκεί ο Μεντβέντεφ πέτυχε μπρέικ και στη συνέχεια έφτασε στο 5-3, αφού υπερασπίστηκε το σερβίς του. Στο ένατο γκέιμ στρίμωξε το Ναδάλ και αφού τον φόρτωσε με άγχος πήρε το γκέιμ με νέο μπρέικ και έφτασε στην πρόκριση στον τελικό.

Μεγάλο ματς έγινε και στον πρώτο ημιτελικό. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έσωσε τέσσερα match points(!) του Ντομινίκ Τιμ στο δεύτερο σετ και είχε προβάδισμα 4-0 στο tie break του τρίτου σετ, ο Αυστριακός βρήκε τα τεράστια ψυχικά αποθέματα να κάνει ένα τρομακτικό φίνις στο ματς και να κερδίσει τον Σέρβο με 7-5, 6-7(10), 7-6(5) για να προκριθεί, για δεύτερη σερί σεζόν, στον τελικό!