Άρσεναλ – Τσέλσι 0-2: Ο Λουκάκου… επέστρεψε! (video)

Η Τσέλσι δείχνει από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Τούχελ πέρασε για πλάκα από την έδρα της Άρσεναλ, επικρατώντας των κανονιέρηδων με 2-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου, για τη δεύτερη αγωνιστική της Premier League.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Άρσεναλ και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο “καθάρισε” το παιχνίδι, κάνοντας το “δύο στα δύο” στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά της, η ομάδα του Αρτέτα προβλημάτισε και πάλι, γνωρίζοντας την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι της στην Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Λουκάκου. Ο Βέλγος επιθετικός επέστρεψε στην Τσέλσι κι έκανε με το “καλημέρα” τη διαφορά, διαλύοντας την άμυνα της Άρσεναλ. Φρόντισε να συνδεθεί με τη μία με τα αντίπαλα δίχτυα, ανοίγοντας στο σκορ στο 15′, ενώ ταλαιπώρησε αφάνταστα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα τους αμυντικούς των γηπεδούχων, οι οποίοι αδυνατούσαν να τον συγκρατήσουν.

Ο Λουκάκου ήταν εξαιρετικός, κερδίζοντας το χειροκρότημα των οπαδών της Τσέλσι, με τον ίδιο να τους ευχαριστεί.

Το δεύτερο γκολ της Τσέλσι πέτυχε στο 35′ ο Τζέιμς, με τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ να πραγματοποιεί μεγάλες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και να μην επιτρέπει στην Τσέλσι να σημειώσει και τρίτο γκολ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0