Αρις Καλαμάτας- Άμιλλα 2000 74-63: “Καυτή” πρόκριση με ανατροπή και Κουτέλα

Μεγάλη νίκηπρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου μπάσκετ γυναικών πήρε ο Άρις Καλαμάτας καθώς επιβλήθηκε με 74-63 της Άμιλλας Τρίπολης.

Με την Δανάη Κουτέλα να σημειώνει 26 πόντους, η ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε με το δεξί τη νέα σεζόν.

Οι δύο ομάδες, οι οποίες είναι αντίπαλοι στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών, το μεταξύ τους παιχνίδι θυμίζουμε θα γίνει στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στις 15 Νοεμβρίου στην Τρίπολη, έπαιξαν κάτω από ιδιαίτερα δυσμενείς συνθήκες στο κλειστό της Τέντας, το οποίο θύμιζε χαμάμ.

Η αλλαγή του καλύμματος έγινε και πανηγυρίστηκε εν χοροίς και οργάνοις απο την Δημοτική αρχή, -το σύνολο της δαπάνης θυμίζουμε προσέγγισε τις 350.000 ευρώ-, αλλά οι απαράδεκτεςτραγικές συνθήκες για θεατές και ιδίως αθλούμενους παρέμειναν.

Με τις μάσκες μάλιστα η δυσφορία ήταν ακόμη μεγαλύτερη για τους παριστάμενους ενώ τα κορίτσια στο παρκέ έκαναν ηρωική προσπάθεια για να παίξουν μπάσκετ.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο πήγαιναν μαζί στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να αποκτούν μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ολοκλήρωσή του (34-38).

Η συνέχεια ανήκε στις Καλαματιανές οι οποίες, βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν το προβάδισμα και στο τέλος αύξησαν την διαφορά φτάνοντας σε άνετη νίκη-πρόκριση.

Στην επόμενη φάση η ομάδα του Μπακογιάννη θα υποδεχθεί στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα τον Πρωτέα Βούλας που πήρε την πρόκριση στην έδρα του επί του Οίακα Ναυπλίου με σκορ 77-51.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ξηρόκωστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 34-38, 53-51, 74-63.

ΑΠΣ ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Κουτέλα 26, Παρθένη 15, Γκατζιώλη 2, Καραμάνου 14(1), Χονδρουδάκη 9(1), Σούτα 1, Κουτράκου, Κουκούτση, Παπαδημητρίου 7.

ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Σαραντοπούλου 16(2), Μανιάτα 4, Τσουκαλά 18(2), Μίχαλου, Παναγιωτοπούλου 3, Μαγκλάρα, Μονογιού 12(1), Μπαρμπαγιάννη, Τρυφωνίδη 7, Σιάμπου 1, Χατζηγιάννη, Παπούτση 2.