Απόλλων Λάρισας-Δόξα Δράμας 1-0: Προσπέρασε με Κλάους (βαθμολογία)

Με το τρίτο γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη στη φετινή Super League 2, ο Απόλλων Λάρισας επιβλήθηκε της Δόξας Δράμας στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής, την προσπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε στο -4 από την εξάδα των play-offs.

Οι Θεσσαλοί μετά την ήττα στην Πάτρα επέστρεψαν στις επιτυχίες, με «δράστη» τον έμπειρο στράικερ και έφτασαν τους 18 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Δόξα Δράμας είδε το σερί των δυο συνεχόμενων νικών της να σταματάει και παρέμεινε στους 17 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Γιάκου και δυο λεπτά μετά με σουτ του Μπαλογιάννη αλλά ο Στεφανάκος ήταν σε ετοιμότητα.

Η Δόξα Δράμας είχε την πρώτη τελική στο 12’ σε σουτ άουτ του Μαυρία αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο 29’ ο Στεφανάκος απέκρουσε σουτ του Γιάκου, με τον Αθανασιάδη να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 1-0 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν δυο ακόμη φάσεις μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με Αθανασιάδη και Μπαλογιάννη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαυραετοί προσπάθησαν για την ισοφάριση και απείλησαν στο 64’ με τον Παπαγεωργίου και έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 83ο λεπτό όταν ο Βάντερσον ταλαιπώρησε τους αμυντικούς των γηπεδούχων αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Μόρας, Σκούπρα, Χατζής, Καρρίκι, Γιάκος, Ντα Κάμπο (89΄Τζοβάρας), Μπάμπης, Μπαλογιάννης (71′ Τασιούλης), Αθανασιάδης, Καμπέρης (78΄Γκόλιας).

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Πινδώνης, Μαρινάκης (67΄Βάντερσον), Μαυριάς, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Χάμοντ (91΄Νιολάκης), Μπολάκης (85΄Φυτόπουλος), Κουτσιανικούλης (85΄Μπελεβώνης), Άντερσον, Μπαράνκο (67΄Σαμπανίδης).