ΑΟ Ακρίτας: Ήττα 3-1 σετ στην Κόρινθο

Με άδεια χέρια επέτρεψε από την Κόρινθο ο ΑΟ Ακρίτας καθώς γνώρισε την ήττα από τον τοπικό ΠΑΟ Κορίνθου με 3-1 σετ για την 8η αγωνιστική του Ή Ομίλου της Β´ Εθνικής γυναικών.

Κομβικό σημείο του παιχνιδιού το πρώτο σετ όπου ο Καλαματιανός σύλλογος είχε τέσσερις ευκαιρίες να προηγηθεί (20-24). Τα σοβαρά λάθη στην επίθεση όμως έβαλαν μπροστά τη γηπεδούχο.

Με την ψυχολογία υπέρ του και κάνοντας πολύ λίγα λάθη (μόλις 3 στο δεύτερο σετ) ο ΠΑΟ Κορίνθου προηγήθηκε με 2-0.

Η αντίδραση που έψαχνε ΑΟ Ακρίτας ήρθε στο επόμενο με κύριο όπλο το σέρβις (6 άσσοι).

Το τελευταίο καθοριστικό σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την κακή υποδοχή και τις λανθασμένες τελικές προσπάθειες (23 λάθη στη επίθεση συνολικά για τον ΑΟ Ακρίτα) να δίνουν το καθαρό τρίποντο στον ΠΑΟ Κορίνθου.

Επόμενος αντίπαλος ο Σπαρτιατικός ΓΣ, αυτή τη φορά στην Καλαμάτα, με τις δυο ομάδες να καίγονται για βαθμούς.

Η αποφυγή των τεσσάρων τελευταίων θέσεων είναι ο κύριος στόχος των ομάδων που μάχονται για τον παραμονή καθώς υπό προϋποθέσεις οδηγούν στην τοπική κατηγορία.

*Οι πόντοι του ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ προήλθαν από 15 άσους, 42 επιθέσεις (35% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-20, 18-25, 25-22) σε 110’.

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Καψαμπέλη Σοφία): Πανταζοπούλου 4 (3/7 επιθ., 1 άσος), Αντωνοπουλου 21 (14/34 επιθ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ,36% υπ.-10% αριστ.), Γριβα 12 (8/13 επιθ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γεωργουλάκου 1 (1/3 επιθ.), Καπετανεα 3 (1/8 επιθ., 2 άσσοι), Ζουμπουλίδου 9 (6/23 επιθ., 3 άσσοι, 52% υπ.-18% αριστ.), Πετειναρη 14 (9/32 επιθ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρούβα (λ. 42% υπ.- 25% αριστ.), Κρικη (λ. 29% υπ.-15% αριστ.),Τσαλικη, Βίγκου.

Ιρις 1

*Οι τέσσερις πρώτες της τελικής βαθμολογίας θα αγωνιστούν στα play-off ανοδου και θα υποβιβαστούν στην τοπική κατηγορία δυο έως τέσσερις ομάδες