ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81: Προκρίθηκε στα ημιτελικά η Ένωση

Την πρόκριση για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League εξασφάλισε η ΑΕΚ, καθώς στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, επικράτησε του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 87-81 και έκανε το 2-1. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» θα αντιμετωπίσουν στην ημιτελική φάση τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει διαφορά ακόμα και 20 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, όμως είδε τον ΠΑΟΚ να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει ακόμα και σε 83-79 λίγο πριν από το φινάλε. Διατήρησε όμως το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη πρόκριση για την τετράδα της λίγκας.

Ο Μέικον Τζ. ήταν όπως και στο πρώτο παιχνίδι κορυφαίος για τους νικητές έχοντας 19 πόντους, χωρίς όμως εύστοχο τρίποντο, και 5 ασίστ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσε ο Γκίκας με 14 πόντους και 4 ασίστ. Κομβικοί στην εξέλιξη του αγώνα ήταν οι Ματσιούλις και Χρυσικόπουλος με 12 και 9 πόντους αντίστοιχα, κερδίζοντας πολλές μάχες κοντά στο καλάθι.

O Γκρίφιν ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Λαβ με 13 πόντους και Κακλαμανάκης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα δίχως ωστόσο να μπορέσουν να ανοίξουν τη διαφορά. Στο πεντάλεπτο ο Ματσιούλις έκανε το σκορ 14-9 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γκίκας με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 22-15.

Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 26-20 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε με ένα γρήγορο σερί 7-0 που την έφερε για πρώτη φορά στο +13 με τον Μέικον να γράφει το 33-20.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ρυθμό, οδήγησαν με την άμυνά τους τον ΠΑΟΚ σε λάθη και κράτησαν σταθερά το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ματσιούλις με τρίποντο από τη γωνία έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της κάνοντας το σκορ 49-29.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους του Λαβ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (58-42 στο 24′) όμως η ΑΕΚ είχε λύσεις για να τη συντηρεί σε διψήφια επίπεδα. Στο 29′ ο Γκρίφιν μείωσε σε 65-55 όμως η ΑΕΚ βρήκε και πάλι τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το 68-55.

Στο 35′ ο Καμπερίδης με εύστοχο τρίποντο κατέβασε έπειτα από πολλή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (76-67) ενώ ενάμισι λεπτό αργότερα ο ίδιος με νέο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 78-72. Ένα νέο μικρό 5-0 του ΠΑΟΚ τον έφερε σε απόσταση τεσσάρων πόντων (81-77) ενώ και ο Γκρίφιν σκόραρε για το 83-79. Η ΑΕΚ έκανε λάθος με τον Λαβ να κόβεται στον αιφνιδιασμό από τον Μέικον σε μία φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι οδηγήθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη πρόκριση με 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81.